Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

konya selimiye camii- sultan selim camii
konya selimiye camii- sultan selim camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

bursa timurtaş paşa camii
bursa timurtaş paşa camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
bursa timurtaş paşa camii


bursa timurtaş paşa camii
Açıklama: Osmangazi, Demirtaş Mahallesi’ndeki camiyi, Timurtaş Paşa’nın oğlu Ali Bey 1390 yılında yaptırmış. Demirtaş Paşa Camii olarak da bilinen yapı, bazı kaynaklara göre de Yıldırım Beyazıt’ın emiri Kara Timurtaş Paşa tarafından yapılmış.
Genellikle ‘Bursa tipi cami’ olarak bilinen; ‘ters T plânlı’, ‘zaviyeli’, ‘yan mekânlı’ olarak da adlandırılan camiler grubundan olan yapı, tuğla ve kesme taştan yapılmış. Ziyaretim sırasında restore edildiği için iç mekânını fotoğraflayamadım ama caminin ortasında aydınlık feneri merkezi bir kubbe, bunun yanlarında da üzerleri tonoz örtülü eyvanlar yer alıyor.
Timurtaş Paşa Camii’nin öne çıkan özelliği, saat kulesine benzeyen ilginç minaresi… Camiden ayrı olarak sokağın karşı tarafında bağımsız bir şekilde konumlandırılan minare, birbirlerine kemerlerle bağlı altı adet tuğla ayak üzerine oturtulmuş. Minare kaidesini oluşturan bu ayakların ortasında da bir şadırvan bulunuyor. Osmanlı mimarisinde bir benzeri bulunmayan minare, Bursa Eski Eserleri Sevenler Derneği tarafından 1966 yılında onarılmış. Fotoğrafı çektiğim tarihte de restore ediliyordu. (24/ 05/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 06.09.2009 01:26
Görüntülenme: 1333
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 118.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft