Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

mimar mustafa ağa çeşmesi- ayvansaray
mimar mustafa ağa çeşmesi- ayvansaray
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sultan 1. abdülhamit türbesi
sultan 1. abdülhamit türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
sultan 1. abdülhamit türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
sultan 1. abdülhamit türbesi


sultan 1. abdülhamit türbesi
Açıklama: Sultan 3. Ahmet’in oğlu, Sultan 3. Mustafa’nın kardeşi, Sultan 4. Mustafa’yla Sultan 2. Mahmud’un babası ve 27. Osmanlı padişahı olan Sultan 1. Abdülhamit’in türbesi, Eminönü’nde 4. Vakıf Han’ın karşısınadır.
Hamidiye Türbesi olarak da bilinen yapı, 1. Abdülhamid’in 1776 yılında yaptırdığı imaretin bir bölümünü oluşturuyormuş. İmaretin yanında medrese, sebil, çeşme ve kütüphane de varmış ancak Meşrutiyetin ilk yıllarında imaret yıkılarak ortadan kaldırılmış. Geriye sadece türbe kalmış. İmaretin sebiliyse buradan taşınarak Gülhane Parkı karşısına, Zeynep Sultan Camii önüne yerleştirilmiş.
Tamamen mermerden yapılan 1. Abdülhamit Türbesi, 2007 yılında çıkan bir yangında kısmen zarar görmüştü. Yapılan restorasyonun ardından eski haline kavuşturularak, 20 Ağustos 2009 tarihinde ziyarete açıldı.
Önünde, içinde mezarların bulunduğu bir avlusu olan türbenin dış avlu kapısı üzerine sülüs yazıyla Ankebut Suresi’nin 57. ayeti yazılmış. Türbeye üç bölümlü bir revak altından giriliyor. Giriş kapısı üzerine celi-sülüs yazıyla Fecr Suresi’nin 27-30. ayetleri işlenmiş. Türbenin içerisi kalem işleriyle süslenmiş. Pencerelerin üzerindeki yazı kuşağı türbeyi baştan başa kuşatıyor. Mermer üstüne sülüs yazıyla yazılmış bu kuşakta Mülk Suresi’ne yer verilmiş.
Sultan 1. Abdülhamit Türbesi, ramazan ayında ilgi gören bir mekân. Çünkü değerli bir hazine barındırıyor. Kuzey duvarının ortasında Peygamber Efendimizin ayak izinin yer aldığı mermer bir pano bulunuyor.
Türbenin içerisinde Sultan 1. Abdülhamit’ten başka oğlu Sultan 4. Mustafa’yla birlikte diğer oğulları ve kızlarının da aralarında bulunduğu toplam 26 sanduka var. (04/ 09/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 01.11.2009 03:34
Görüntülenme: 878
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 110.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft