Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kapı ağası camii- ahırkapı
kapı ağası camii- ahırkapı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

merkezefendi türbesi
merkezefendi türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
merkezefendi türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
merkezefendi türbesi


merkezefendi türbesi
Açıklama: İstanbul’un en çok ziyaret edilen türbelerinden biri olan Merkezefendi Türbesi, Merkezefendi Camii giriş kapısının açıldığı geniş bahçede yer alıyor.
Türbenin girişindeki ahşap tavanlı bölümde, Merkez Efendi’nin hanımı, ailesi ve şeyhlere ait sandukalar bulunuyor. Bağdadi kubbeli bölümdeyse Merkez Efendi’nin sandukası yer alıyor.
Halk arasında Merkez Efendi olarak bilinen Şeyh Muslihiddin Merkez Musa Efendi, Kanuni Sultan Süleyman’la harbe gitmiş gazi, hekim, din ve tasavvuf âlimidir. 1463 yılında Denizli'de doğmuş, İstanbul medreselerinde okumuş, farklı yerlerde müderrislik yapmış, tekrar İstanbul'a gelerek, Halveti tarikatının Sünbülî kolu şeyhi Sünbül Sinan Efendi'ye intisap etmiş ve halifeliğini yapmış. Vefatının ardından da şeyh olmuş.
Bir hekim olan Merkez Efendi, meşhur mesir macunun da mucididir. Yavuz Selim’in eşi Hafsa Valide Sultan hastalanınca Merkez Efendi 41 baharattan oluşan meşhur mesir macununu yapmış, Hafsa Sultan bu macun sayesinde şifa bulmuş ve bu macunun herkese dağıtılmasını istemiş. Merkez Efendi de 22 Mart günü, Manisa Sultan Camii minareleri ve kubbeleri üzerinden mesir macunun halka dağıtmış. Bu gelenek günümüze kadar geldi. Her yıl 22 Martta Manisa'da mesir macunu şenlikleri yapılmakta. Bu şenlikler, Zeytinburnu Belediyesi tarafından da 1999’dan beri geleneksel hale getirildi. Her yıl, Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali adıyla Merkezefendi Camii ve Türbesi’nde mesir macunu şenlikleri gerçekleştiriliyor. (06/ 09/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 10.11.2009 13:08
Görüntülenme: 1416
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 130.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/6
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 06.09.2009 15:18:31
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNA Ajans