Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kastamonu nasrullah camii
kastamonu nasrullah camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mahmut nedim paşa yalısı
mahmut nedim paşa yalısı

            

Önceki Fotoğraf:
mahmut nedim paşa yalısı

 
 Sonraki Fotoğraf:
mahmut nedim paşa yalısı


mahmut nedim paşa yalısı
Açıklama: Vaniköy’deki cadı külâhlı bu yalı, yanındaki selamlık bölümüyle Sultan 2. Abdülhamit döneminde Viyana sefiri olan Mahmut Nedim Paşa tarafından yaptırılmış.
Yalının haremlik bölümü, Sivri çatısı ve kulesiyle Boğaziçi mimarisine pek uygun değil. Bir ara hemşire yurdu olarak kullanılan yapı, harap olunca yıkılıp tekrar yapılmış.
Sağında görülen binaysa yalının selamlık bölümü. Burası Saynur Aral tarafından 2004 yılında Yalçın Sabancı'ya satılmış.
Ben bu binadan İffet Hanım Yalısı olarak bahsetmiştim. Tabi bunu kafamdan uydurmadım. Boğaziçi yalılarıyla ilgili kaynak kitaplarım Avrupa yakası yalılarında Sudi Yenigün’ün İstanbul Belediyesi için hazırladığı “Boğazın İncileri Yalılar”, Anadolu yakasındakilerde de Murat Belge’nin “Boğaziçi, Yalılar ve İnsanlar” adlı kitapları oldu. Murat Belge’ye inanmakta hata etmişim. Yanlışımı doğma büyüme bir Vaniköylü düzeltti.
Şimdi, benim sitemden alıp alıp kendi fotoğraflarıymış gibi yayınlayanların ne yapacağını merak ediyorum :)) Fotoğrafı bozmamak için imzamı bilerek ve isteyerek küçük atıyorum. Bazı uyanık arkadaşlar alttaki küçük imzamı keserek, üzerine kocaman imzalarını atıp kendi fotoğraflarıymış gibi kullanıyor. Tıpkı forum gerçek’te olduğu gibi… Boğaziçi yalıları sayfasında yayınladıkları fotoğrafların yarısını benim sitemden çalıp kendi imzalarını atan bu arkadaşlar, Mahmut Nedim Paşa Yalısı’nın selamlık bölümünü de almışlar. Tabi ki İffet Hanım Yalısı olarak… (10/ 05/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 29.07.2010 01:02
Görüntülenme: 1614
İndirilme: 3
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 111.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft