Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kuş köşkü- amasya ikinci beyazıt külliyesi
kuş köşkü- amasya ikinci beyazıt külliyesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

bursa yıldırım camii
bursa yıldırım camii

            

Önceki Fotoğraf:
bursa yıldırım camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
bursa yıldırım camii


bursa yıldırım camii
Açıklama: 1855 ve 1876 depremlerinde hasar gören Yıldırım Camii, sürekli onarılarak günümüze bakımlı bir şekilde getirilebilmiş. Yapıldığı dönem iki minaresi varmış. Ancak bu minareler depremler ve bulunduğu yerin şiddetli lodos alması yüzünden birkaç defa yıkılarak yenilenmiş ve zamanla tek minare kalmış. Bu minare de 1948’de yıkılmış ve 1970’te betonarme olarak yeniden yapılmış.
2008 yılında Emir Sultan Camii’nin dış avlusundan çektiğim fotoğrafta, bu beton minare ve yıkılan diğer minarenin konik bir külâhla örtülü kaidesi bulunuyordu.
2011 Ramazanında yine aynı yerden çektiğim yeni fotoğrafta iki tuğla minare görülüyor. Yıldırım Camii’nin minareleri yaklaşık 150 yıl sonra orijinal halleriyle orijinal yerinde ydi.
Bu iki minare önemli çünkü ilk mahya uygulaması burada yapılmış. Bursa Büyükşehir Belediyesi, sonradan yapılan beton minareyi sökerek, doğal afetlerle yıkılan minareleri ramazandan bir ay önce orijinaline uygun bir şekilde yeniden ayağa kaldırmış. Bir buçuk asırlık aradan sonra da mahya uygulaması gerçekleştirilmiş. (24/ 08/ 2011)
Kelimeler:  
Tarih: 02.12.2011 18:24
Görüntülenme: 739
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 165.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft