Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kemaliye kültür merkezi
kemaliye kültür merkezi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

tokat yazmacılar hanı- gazioğlu hanı
tokat yazmacılar hanı- gazioğlu hanı

            

Önceki Fotoğraf:
tokat yüksek kahve

 
 Sonraki Fotoğraf:
tokat yazmacılar hanı- gazioğlu hanı


tokat yazmacılar hanı- gazioğlu hanı
Açıklama: Yazmacılıkla ünlü Tokat’taki bu harabe yapı Gazioğlu Hanı’ymış. Fakat kapı üzerindeki 1880 tarihli Arapça ve Yunanca kitabede Merkuroğlu yazıyor. İçinde yazmacılık yapıldığı için de adı değişmiş ve neredeyse elli yıldır Yazmacılar Hanı olarak anılır olmuş. Yazmacı esnafı şehrin dışındaki sanayi sitesinde bir hana taşınınca boş kalmış ve son yıllarda iyice harap olmuş.
Özel mülkiyete ait olan han, 2010 yılında Vakıflar tarafından satın alınmış ve eski canlılığına kavuşturulmak için restore edilmesine karar verilmiş. Fotoğrafı çektiğim tarihte dış duvarında Vakıflar tarafından konulan tabelayı gördüm ancak henüz bir çalışma yoktu. (11/ 08/ 2011)
Yeni Not:
Yukarıdaki bilgileri, fotoğrafı siteye yüklediğim gün paylaşmıştım. Hanla ilgili edindiğim bilgi ve gözlemim de bunlardan ibaretti. Bugün (02/ 07/ 2013), hana adını veren Şükrü Gazioğlu’nun torunlarından bir e-posta aldım. Aydınlatıcı olması hasebiyle aynen aktarıyorum:
“Gazioğlu adı, bu hanın yaklaşık 1940’ta dedemizin babası Şükrü Gazioğlu tarafından hanın satın alınmasından sonra konmuştur ve han satın alındığı tarihte yazmacı hanı olarak alınmış olup sonraki yıllarda da Gazioğlu ailesi tarafından hep yazmacı hanı olarak kullanılmıştır. Yani adı 'Gazioğlu Hanı' olmuş fakat halk orayı daima 'yazmacı hanı' olarak bilmiştir. Şükrü dedenin ölümünden sonra mirasçı olarak iki oğlu Necati (dedemiz) ve Necmi Gazioğlu tarafından paylaşılmış ve onların da ölümünden sonra kızları Necmiye (annemiz), Süheyla, Nebahat, Semahat ve Selma'ya kalmış ve Gazioğlu ismi devam etmiştir. Tarihi yapı 2010’da hissedarlar tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle devlete satış yoluyla devredilmiş ve Gazioğlu isminin kalması da talep edilmiştir.”
Mimar Asuman Yarkın Yeşilırmak ve Doç. Dr. Engin Yarkın Bürümcek
Kelimeler:  
Tarih: 15.12.2011 00:50
Görüntülenme: 1661
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 109.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 11.08.2011 16:33:28
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft