Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

ayasofya
ayasofya
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mimar sinan camii
mimar sinan camii

            

Önceki Fotoğraf:
mimar sinan camii

 
 

mimar sinan camii
Açıklama: Eserleriyle Konstantiniyye’yi İstanbul yapan Mimar Sinan, 1573 yılında İstanbul Fatih'te kendi adına küçük bir cami yapmış. 1918’de çıkan Cibali- Fatih yangınında bu cami maalesef yanmış... Uzun yıllar harabe halde kalan caminin arsası üzerine ve yanına 1950 yıllarından önce gecekondular, daha sonra da apartmanlar yapılmış... Caminin ihyası için yapılan çalışmalar, “istemazükçüler” ve “yaptırmazükçüler” tarafından sürekli engellenmiş...
Gelin bu süreci o dönemde Anıtlar Yüksek Kurulu üyesi olan ve caminin ihyası için canla başla çalışan Prof. Semavi Eyice’nin ağzından dinleyelim: “Cami arsasına gecekondu ve betonarme yapıların yapılmaması konusunda sürekli uyarıcı yazılar gönderiyorduk. O sırada mahallein bir asker emeklisi muhtarı vardı. Bize şiddetle karşı çıkıyor, ‘Siz karışamazsınız. Burada eski eser olarak sadece minare var. Eski eserlerin 5 metre yakınına kadar yaklaşılabilinir. Cami arsasına da inşaat yapılır’ diye fetvalar veriyordu.
Kurulda tartışmalar yaşandı. Ben, Koca Mimar Sinan’ın kendi adına yaptığı vakfiyesinin talancılara feda edilemiyeceğini, caminin mutlaka ihya edilmesi gerektiğini söylüyordum. Bunun üzerine mimarlardan oluşan bir gurup tarafından projeler hazırlandı. Kabul gören projeye göre; sadece minare muhafaza edilecek, cami arsası dümdüz meydan haline getirilecek ve çevresine de Mimar Sinan Sitesi adında modern binalar yapılacaktı. Bu proje, o sıralarda çıkan mimarlık dergisi Arkitekt’te yayınlandı.
Sonradan Vakıflar caminin ihyası için bir proje getirdi. Malum zevat, ‘Hayır, yapamazsınız!’ diye şiddetle karşı çıktı. Ben de caminin temellerinin yerinde durduğunu, İstanbul’da Mimar Sinan’ın sakıflı camilerinden 6-7 tane örnek bulunduğunu, onlara bakılarak pekalâ yapılabileceğini söyledim. İçlerinden biri ayağa kalkarak, ‘Sen mimar değilsin, Mimar Sinan da değilsin’ diyerek bana hakaret etti. Ben de gerekli cevabı verdim. Netice itibarıyla cami yapıldı.”
Vakıflar İdaresi tarafından 1975 yılında ihya edilerek ibadete açılan cami, önceki fotoğraflarda görüldüğü gibi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir barakayla perdelenmişti. Nihayet bu yanlıştan dönüldü ve iki yıl önce o aptal yapı ortadan kaldırıldı. (04/ 04/ 2012)
Kelimeler:  
Tarih: 04.04.2012 18:42
Görüntülenme: 579
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 148.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/400
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 04.04.2012 15:52:58
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft