Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bursa evleri
bursa evleri
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

halit ağa çeşmesi- kadıköy
halit ağa çeşmesi- kadıköy

            

Önceki Fotoğraf:
halit ağa çeşmesi- kadıköy

 
 

halit ağa çeşmesi- kadıköy
Açıklama: 1927’de çıkarılan, “Türkiye Cumhuriyeti dahilinde bulunan meban-i resmiye-i milliye üzerinde tuğra ve methiyelerin kaldırılması hakkındaki 1057 nolu kanun”la, binaların üzerinde bulunan Osmanlı tuğraları ve kitabeleri söküldü veya gizlendi.
Türkiye’nin her yerinde öncelikle tuğralar olmak üzere ecdat yadigârı binlerce sanat eseri, işgüzar vandallar tarafından demir raspalarla kazındı. Tarihimiz kanun namına silindi!
Tuğraları kazınan en önemli örneklerden biri de Kadıköy’deki Halit Ağa Çeşmesi’ydi. Dört adet tuğrası bizzat devrin kaymakamı tarafından kazıtılmıştı. 2007’de çeşme Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilip mermerler parlatılınca kazınan yerler iyice görünür hale geldi. Sonrasında neler yaşandığını önceki fotoğrafların altında anlatmıştım.
Eylül 2012’de yanından geçtiğimde çeşmenin ikinci kez onarıma alındığını görmüştüm. Ne yapacaklarını çok merak ediyordum. Bugün yolum yine o tarafa düştü. Uzaktan baktığımda etrafını açık görünce merakla yanına koştum. Bir tanesi hariç üç madalyon tuğralıydı. Sevinç ve şaşkınlık içinde gülmeye başladım… Şimdiye kadar tuğrası kazınan bir çok eseri fotoğraflamıştım. Bunların bir kısmı da yakın zamanda restore edilmişti ama hiç birinin kazınan tuğrasının yerine yenisi yapılmamış veya yapılamamıştı... Halit Ağa Çeşmesi’nde kazınan tuğralar ilk defa yeniden eski yerine nakşedilmişti. Hem de CHP’li bir belediye tarafından… İade-i itibar mı diyeyim, günah çıkartmak mı bilemiyorum ama her ne olursa olsun Kadıköy Belediyesi’ni bu uygulamasından dolayı tebrik ediyorum. (03/ 02/ 2013)
Kelimeler:  
Tarih: 03.02.2013 22:20
Görüntülenme: 443
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 95.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft