Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

izmit evleri
izmit evleri
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sinop alaaddin camii
sinop alaaddin camii

            

Önceki Fotoğraf:
sinop alaaddin camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
sinop alaaddin camii


sinop alaaddin camii
Açıklama: Sinop Alâaddin Camii... Sekiz günlük Karadeniz gezimde içimde kalan ukde… Çünkü restorasyon gördüğü günlerde gittiğim için; mimarisi, taş işçiliği, kale gibi avlu duvarları, minaresinin konumu, mihrap ve minberiyle görülmeye ve saatlerce incelenmeye, koklanmaya değer mükemmel bir Selçuklu eseri olan bu camiyi istediğim gibi fotoğraflayamadım. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ocak 2008’de başlatılan restorasyon, tabelada yazdığına göre 2008 sonunda bitirilecekmiş. 2009 yazında sırf bu camiyi çekmek için Sinop’a gitmeye kararlıyım.
Gelelim Ulu Cami ve Büyük Cami olarak da bilinen caminin tanıtımına… Şehir merkezinde, Sakarya Caddesi kenarında yüksek avlu duvarlarıyla bir kale görünümünde olan caminin yapımına Sinop’un fethinden hemen sonra 1214 yılında, Sultan 1. İzzettin Keykavus döneminde başlanmış. Önemli kısmı, ağabeyinin ölümü üzerine tahta geçen ve Anadolu Selçukluları’na en parlak devri yaşatan hükümdar Alâaddin Keykubad tarafından yaptırılmış.
Rumların şehre yaptıkları baskın anında büyük zarar görmüş. 1268 yılında ünlü Selçuklu Veziri Müineddin Süleyman Pervane tarafından onarılarak tamamlanmış.
Candaroğlu Celaleddin Beyazıt Bey tarafından da 1385 yılında onarılarak genişletilmiş. İsfendiyaroğulları zamanında avlunun kuzeydoğu köşesine bir türbe yapılmış. Son olarak Osmanlılar döneminde Sultan Abdülmecid zamanında Sinop Mutasarrıfı Tufan Paşa tarafından 1851 tarihinde tamir ettirilmiş. Türk taş oymacılığının güzel bir örneği olan minberi ne yazık ki büyük kubbenin 1850’de çökmesi sonucunda kırılmış. Kalan bölümleri Trabzon Valisi Sırrı Bey tarafından İstanbul Türk ve İslam eserleri Müzesi’ne gönderilmiş.

Kuzey avlu duvarı Pervane Medresesi’ne, batı avlu duvarı Tarihi Sinop Hamamı’na bakan Alâaddin Camii, erken Türk cami tipinin güzel bir örneği. Minaresinin konumuyla da oldukça ilginç. Minare, benim şimdiye kadar hiç bir camide görmediğim şekilde camiden tamamen bağımsız, kuzey avlu duvarının tam ortasında yer alıyor.
İslâm ibadet düzenine uygun enlemesine dikdörtgen plânlı camiyi, ortada biri büyük üç, doğu ve batıda da birer küçük olmak üzere beş kubbe örtüyor. Ortasında şadırvan, kuzey doğusunda İsfendiyaroğlu İbrahim Bey’e ait bir türbe bulunan avlunun; kuzey, doğu ve batıya açılan üç kapısı bulunuyor. Avludan camiye girişse, geniş revaklı ahşap son cemaat yerinden beş kapıyla sağlanıyor. (13/07/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 26.10.2008 02:30
Görüntülenme: 3918
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 136.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/350
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 11.07.2008 16:42:53
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft