Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

sema töreni
sema töreni
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

hadim ibrahim paşa camii
hadim ibrahim paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
hadim ibrahim paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
hadim ibrahim paşa camii


hadim ibrahim paşa camii
Açıklama: Kanuni’nin vezirlerinden Hadim İbrahim Paşa tarafından 1551 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmış. Silivrikapı’da sur içinde zarif minaresiyle yükselen yapı, 16. yüzyıl karakterini en iyi biçimde korumuş Mimar Sinan camilerindendir.
Tek kubbesiyle Selimiye arasında ifade yakınlığı olan cami, büyük ustayı Selimiye’ye götüren denemelerden biri olarak da görülebilir. Turgut Cansever’in Mimar Sinan adlı kitabında verdiği bilgilere göre, Mimar Sinan bu eserinde, kübik kaide üzerindeki tek kubbesiyle Edirne Bayezid, İstanbul’da Sultan Selim ve Firuz Ağa gibi 15. asrın ikinci yarısına ve 16. asır başlarına ait camilerin sade mimarisini devam ettirmiş. Ancak her eserinde yeni bir buluş ortaya koyan Koca Sinan, Hadim İbrahim Paşa Camii’ni bu yapılardan; yeni ölçüleri, daha yüksek bir kaide üzerine oturan kubbesi, taş- tuğla duvar yapısı, duvarlar üzerinde yer alan yüksek, iri pencerelerin sivri armûdi pencere boşlukları ve son cemaat yerindeki armûdi kemerlerin yükselen boşluklarıyla oluşan canlı ve hareketli ifadeyle ayırmış.
Hadim İbrahim paşa Camii, aslında hamamı, mektebiyle bir külliye olarak yapılmış ancak banisinin türbesinden başka yanındaki eserlerin hepsi zamanla yok olmuş. 1763- 64 ve 1933- 34 yıllarında tamir gören cami son olarak 2007 yılı içinde onarımdan geçirildi. 2008’in ilk aylarında da restorasyonu devam eden cami, kübik bir kaide üzerindeki büyük kubbesiyle surlar ve kalelerin yanında yükseliyor. Kesme taş ve tuğla yapısıyla da kale duvarlarıyla bütünlük içinde görünüyor. (20/01/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 23.11.2008 23:32
Görüntülenme: 1998
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 70.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft