Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

adilcevaz ulu camii
adilcevaz ulu camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

aziz mahmut hüdai türbesi
aziz mahmut hüdai türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
aziz mahmut hüdai camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
aziz mahmut hüdai türbesi


aziz mahmut hüdai türbesi
Açıklama: Müslümanlar için önemli bir ziyaretgâhtır Aziz Mahmut Hüdai Camii ve Türbesi... Senenin 365 günü ziyaretçisi eksik olmaz. Üsküdar’ın yüksek bir tepesinde kurulu olan bu manevi merkez, 1594 yılında cami, türbe, tekke, çeşme ve imaretle birlikte bir külliye olarak yapılmış.
Üftade Hazretleri’nin müridi ve talebesi olan Şeyh Aziz Mahmut Hüdai, Celvetiye Tarikatı’nın kurucusudur. Vefat edince adına yapılan külliye içindeki türbeye defnedilmiş. Eserleri, sohbetleri, şiir ve nasihatleriyle padişahtan halka herkese yol gösteren bu kutup insanın sevenleri için şu duası meşhurdur: “Sağlığımızda bizi, vefatımızdan sonra kabrimizi ziyaret edenler ve türbemizin önünden geçtiğinde Fatiha okuyanlar bizimdir. Bizi sevenler denizde boğulmasın âhir ömürlerinde fakirlik çekmesin, imanlarını kurtarmadıkça göçmesin." İşte bu duadan nasibini almak isteyen mü’minler, özellikle kandil gecelerinde akın akın bu mekâna akarlar.
Türbede Mahmut Hüdai Hazretleri’nin yanında yakınlarının 11 sandukası bulunuyor. Cami çevresinde de ünlü kişilerin türbe ve mezarları var. (11/09/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 25.11.2008 23:23
Görüntülenme: 987
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 121.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/10
Buşluk Verisi: F/2.8
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 11.09.2008 04:47:07
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft