Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

ortaköy camii minberi
ortaköy camii minberi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ayazma camii
ayazma camii

            

Önceki Fotoğraf:
ayazma camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
ayazma camii


ayazma camii
Açıklama: Kızkulesi’nin karşısında Marmara’ya hakim bir tepede kurulu olan Ayazma Camii, 1760-1761 yıllarında Sultan 3. Mustafa tarafından annesi Mihrişah Emine Sultan ile kardeşi Şehzade Süleyman adlarına yaptırılmış. Mimarı Mehmet Tahir Ağa’dır. Üsküdar Salacak sırtlarında yükselen cami, Kızkulesi ile birlikte Anadolu yakasının en önemli siluetlerindendir. Cami, daha önce burada bulunan Ayazma Sarayı ve Bahçesi’nden adını almış. Mimarisinde Batı etkilerinin görüldüğü camiye üç kapılı avludan merdivenle çıkılıyor. Merkezî kubbesi dört taşıyıcı paye üzerine oturuyor. Caminin tek şerefeli ve İstanbul’a hakim bir minaresi var.
Boğaz hattını kullananların gözünün içine batar Ayazma Camii ancak arkalarda bir tepede yani yoldan uzak olduğu için pek bilinmiyor. Bu yüzden cemaati mahalle sakinlerinden ve ara sıra buraya yolu düşen meraklılardan oluşuyor.
Kızkulesi’nin ardından İstanbul’u izleyen Ayazma Camii de, İstanbul’un ilgi bekleyen camilerinden...
Son not: Caminin bânisi 26. Osmanlı padişahı olan 3. Mustafa, bütün Osmanlı sultanları gibi hayır yapmayı seven bir padişahmış. Birçok hayır müessesesi, askerî ve sivil eser yaptırmış. Kadıköy’de İskele Camii, Paşabahçe’de İncirliköy Camii, Laleli Camii, Ayazma Camii ve depremde hasar görmesi üzerine yenilediği Fatih Camii, inşa ettirdiği eserlerden bazıları. Ancak, kendi adına yaptırdığı cami yok. Laleli Camii’ni yaptırıp kendi adını vermeyi düşünüyormuş ama onu da kendi deyimiyle şeyhi Laleli Baba’ya kaptırmış. Konuyla ilgili detaylı bilgi Laleli Camii’nin fotoğraf altlarında… (20/07/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 28.11.2008 01:01
Görüntülenme: 1387
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 99.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 20.07.2008 19:21:36
Merkez Uzunluğu: 180mm

Powered by DNAsoft