Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

yavuz selim camii
yavuz selim camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

umurbey
umurbey

            

Önceki Fotoğraf:
umurbey

 
 Sonraki Fotoğraf:
celal bayar anıt mezarı


umurbey
Açıklama: Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlı şirin bir belde Umurbey. Kurban Dağları eteğinde, Gemlik Körfezi’ne hakim bir tepede olan bu yerleşim alanı, sıfırdan kurulmuş tam bir Türk köyü. Bölge Bursa’dan önce fethedilmiş. Gemlik Kalesi kuşatmasında Osman Gazi ile Orhan Gazi’nin; Balaban Bey, Yazır Bey, Akçakoca, Örencik Bey, Kozalan Bey gibi seçkin komutanları görev almış. Kuşatma 9 yıl sürünce çevrede çadır köyleri kurulmuş. 1333 yılında Gemlik fethedilmiş ve bu çadırların yerine de zamanla kerpiç evler inşa edilerek köyler oluşturulmuş. Kumandanların isimlerinin verildiği bu beş köy, Rumeli Fatihi Lala Şahin Paşa'nın torunu Musa Bey'in oğlu Umur Bey tarafından birleştirilerek Umurbey adını almış. Köyde yeni yapılaşmalar olsa da Bursa’nın mimari dokusunun gözlendiği kerpiç ve ahşap evler halen mevcut.

Yalova’dan Bursa’ya giderken solda Gemlik Körfezi’ne hakim tepede olan bu köye, zeytinlikler arasında kıvrım kıvrım uzayan bir yoldan çıkılıyor. Köyde ilk göze çarpan şey beyaz bir burç gibi yükselen anıt mezar. Bölgenin her tarafından rahatlıkla görülebilen anıt mezar, bu köyde doğan Türkiye'nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar anısına yapılmış. Celal Bayar’ın doğduğu ev de anıtın 100- 150 metre ilerisinde. 19 yüzyıl geleneksel Osmanlı evi çizgilerini yansıtan üç katlı ahşap ev müze olarak hizmet veriyor.
Fotoğrafı Umurbey'in zirvesi Aytepe'den çektim. Aşağıda Gemlik görülüyor. Havada pus olduğu için biraz kötü... (19/10/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 28.12.2008 22:27
Görüntülenme: 1951
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 93.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/60
Buşluk Verisi: F/18
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 19.10.2008 11:03:29
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft