Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

harran ulu camii
harran ulu camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

selimiye camii
selimiye camii

            

Önceki Fotoğraf:
selimiye camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
selimiye camii


selimiye camii
Açıklama: Edirne Selimiye ile kıyas kabul etmez ama İstanbul’un da bir Selimiye’si var. Hatta iki Selimiye’si var… Az yukarıda, Karacaahmet Mezarlığı karşısında bulunan Küçük Selimiye Camii’nden’den dolayı Büyük Selimiye olarak da bilinen cami, Üsküdar’da, Selimiye Kışlası’nın hemen bitişiğinde yer alıyor. Cami, kışlayı da yaptıran Sultan 3. Selim tarafından inşa ettirilmiş. 1801 yılında temelleri atılmış ve 1805 yılında tamamlanarak ibadete açılmış.
Barok tarzındaki yapı, çınar ağaçlarının yükseldiği geniş bir avlunun tam ortasında konumlandırılmış. Yüksek duvarlarla çevrili avlunun dört kapısından biri bitişikteki kışlaya açılıyor. Anadolu yakasının protokol camilerinden biri olan Selimiye Camii, genellikle asker cenazelerine ev sahipliği yapıyor. Neredeyse tüm temizliği ve bakımı Selimiye Kışlası’ndaki askerler tarafından yapıldığı için caminin avlusu “bal dök yala” cinsinden… Tabii ki korumasını da askerler üstleniyor. Avlusundaki fotoğraf çekimlerimi nöbet tutan erlerden izin alarak alel acele yaptım.
Bitişiğindeki kışlayı 3. Selim, Nizam-ı Cedid askerleri için yaptırmış. Ancak Nizam-ı Cedid’e karşı çıkan Yeniçeriler, bir ayaklanmayla hem ahşap olan bu kışlayı yakmışlar hem de 3. Selim’i boğmuşlar. Kışla daha sonra 2. Mahmut döneminde kâgir olarak yeniden inşa ettirilmiş.
Mektep, muvakkithane, çeşme ve sebilden oluşan bir külliye şeklinde yapılan caminin 1823’te lodostan yıkılan minareleri yeniden yapılmış. 1964 yılında da restore edilmiş.
Kare planlı olan bina kesme taştan örülü. Dört duvara oturan 24 pencereli büyük kubbeyi köşelerde birer ufak kule destekliyor. (01/02/2009)
Kelimeler:  
Tarih: 04.02.2009 01:07
Görüntülenme: 1213
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 84.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/125
Buşluk Verisi: F/5.6
ISO hızı: 500
Oluşturma Tarihi: 01.02.2009 16:46:35
Merkez Uzunluğu: 11mm

Powered by DNAsoft