Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

hoca üveys camii
hoca üveys camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

yıldız albümlerinde pertevniyal camii
yıldız albümlerinde pertevniyal camii

            

Önceki Fotoğraf:
pertevniyal camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
yıldız albümlerinde pertevniyal camii


yıldız albümlerinde pertevniyal camii
Açıklama: Tarihî camiler ve mekânlarla ilgili fotoğraf çalışmalarımda en çok karşılaştığım isim Sultan 2. Abdülhamit oldu. Söğüt, İznik, Bursa, Edirne ve İstanbul’da kendimce Osmanlı’nın izini sürerken; şehzadeler kenti Amasya, çini kenti Kütahya, evliyalar diyarı Kastamonu velhasıl gidebildiğim her yerde, daha çocukluğumda aşina olduğum Abdülhamit imzasıyla karşılaştım. İlkokul yıllarımdayken memleketim Gümülcine’de, şehrin simgesi olan saat kulesinde ve mahalle aralarında halen kullanılan mekteplerde tanıştığım bu imzayı, ülkenin her yerinde bazen bir kurum binası, bazen bir saat kulesi, bazen de bir camide gördüğümde hep duygulandım.

Fotoğraf sitemde, birkaç özel fotoğrafın dışında tüm fotoğraflar bana ait. Çalışmalarım sırasında çektiğim çoğu caminin eski fotoğraflarına da ulaştım. Zaman zaman bu eserlerin eski ve yeni halini karşılaştırabilmek için o fotoğraflara da yer vermeyi düşündüm. Ancak
site kişisellikten uzaklaşır düşüncesiyle bundan vazgeçtim. Tâ ki 2. Abdülhamit albümlerini görene kadar…

Döneminde dünyadaki bilim, tıp ve askeri alanlardaki gelişmeler ve icatlara büyük ilgi duyarak gecikmeden sahip çıkan 2. Abdülhamid’in, fotoğrafçılığın Türkiye’deki gelişimine de büyük katkısı olmuş. Onun döneminde imparatorluğun bütün fotoğrafları çekilmiş ve büyük bir arşiv oluşturulmuş.

Burada kısaca fotoğrafın öyküsünden bahsetmek istiyorum. 19. asrın ilk yarısının buluşlarından olan fotoğrafın tarihi, 1700’lü yıllara, hatta ilk denemeleri de hesaba katarsak daha da gerilere gidiyor. Ancak görüntünün kâğıda basılması yani tam anlamıyla fotoğraf, 1839 yılında Fransız İlimler Akademisi Bülteni’nde tanıtılmış. 1850 ve sonrasındaysa kullanımı yaygınlaşmış. İlk ulaştığı yerlerden biri de Osmanlı toprakları olmuş. 1839’da yani Batı’da tanıtıldığı aynı yıl, haber ve bilgi olarak Takvim-i Vekayi adlı gazetede ve diğer yayınlarda yer almış. Fiilen gelişi ise icadın ilanından üç yıl sonra olmuş. Batılı fıotoğrafçılar; İstanbul, Anadolu, Suriye, Mısır, Filistin ve balkanlarda bir çok fotoğraf çekerek albümler oluşturmuşlar. 1858 yılından sonraysa Osmanlı’da yerli fotoğrafçıların devri başlamış. Fotoğrafçılık tarihinin büyük isimlerinden Abdullah Freres (Abdullah Biraderler) bu devre öncülük etmiş.
2. Abdülhamid’in albümlerini de büyük ölçüde Abdullah Biraderler oluşturmuş.
Büyük bir koleksiyondan oluşan Yıldız Fotoğraf Arşivi, Cumhuriyet döneminde İstanbul Üniversitesi’ne geçmiş. Fotoğraflar, yakın tarihlerde IRCICA’nın (İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) çalışmalarıyla sınıflandırılarak yeniden arşivlenmiş. Arşivde yaklaşık 90 koleksiyon başlığı altında 70 bin civarında fotoğraf bulunuyor. Bu fotoğraflar, bir taraftan araştırmacıların hizmetine sunulurken, bir taraftan da kitap halinde yayınlanıyor. Paylaştığım fotoğrafları, IRCICA ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla basılan “Sultan II. Abdülhamid Arşivi- İstanbul Fotoğrafları” adlı kitaptan çektim. Bilgilerin bir kısmını da bu eserden alıntıladım.

Sultan 2. Abdülhamit, ABD Kongre Kitaplığı’na da 36 adet fotoğraf albümü hediye etmiş. Bu albümlerde yer alan 1800 civarında fotoğraf, bir Amerikan üniversitesinin internet sitesinde yayınlanıyor. Mustafa Armağan’ın “Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı” adlı kitabından öğrendiğim sitenin adı: http://lcweb2.loc.gov/pp/ahiiquery.html
Kelimeler:  
Tarih: 16.02.2009 22:36
Görüntülenme: 1530
İndirilme: 5
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 197.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft