Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

safranbolu evleri
safranbolu evleri
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

yıldız sarayı
yıldız sarayı

            

Önceki Fotoğraf:
yıldız sarayı

 
 Sonraki Fotoğraf:
yıldız sarayı


yıldız sarayı
Açıklama: (Ana giriş kapısı)

İlk defa Sultan 3. Selim’in (1789- 1807) annesi Mihrişah Sultan için inşa ettirilen Yıldız Sarayı, 2. Abdülhamit (1876- 1909) tarafından ilave binalar yaptırılarak Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olarak kullanılmış.
İstanbul’un ikinci büyük sarayı olan Yıldız, Osmanlı’nın son dönem saraylarından Dolmabahçe gibi tek bir yapıdan oluşmuyor. Beşiktaş’tan Ortaköy’e kadar Boğaziçi’ne hakim tüm sırtı kaplayan geniş bir alan içine yerleştirilmiş korular, saraylar, köşkler, camiler, parklar, idarî ve servis binaları, askerî tesisler, içinde sandalla gezilen havuzlar, seralar, hatta atölyeler bütününden meydana geliyor. Tam bir şehir gibi yani.
Günümüzde saray bahçelerinin büyük bölümüyle eski köşkler ve meşhur porselen fabrikası, Yıldız Parkı adı altında halka açık bulunuyor. 1922 yılından itibaren silahlı kuvvetlerin çeşitli kademeleri tarafından kullanılan saray, 1977 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanmış. Kuzeydeki askerî tesisler halen aynı amaca hizmet ederken, Yıldız Hamidiye Camii’nin kuzey ve kuzeydoğusunda kalan diğer bölümler Yıldız Teknik Üniversitesi, Belediye, Milli Saraylar İdaresi ve IRCICA (İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi) tarafından kullanılıyor.

Sarayın ana giriş kapısı, Beşiktaş’taki Yıldız Hamidiye Camii’nin kuzeydoğusunda bulunuyor.
Girişin solunda kalan Büyük Mabeyn Köşkü yeni restore edildi. Yakın zamanda müze olarak hizmete açılacak.
Büyük Mabeyn Köşkü’nün batısında yer alan Seyir Köşkü, Alman İmparatoru Şarlken’in İstanbul ziyareti öncesinde 2. Abdülhamit tarafından yaptırılmış. Yabancı sefirler padişahın Cuma selamlığına gidişini buradan seyrederlermiş. Seyir Köşkü günümüzde IRCICA’ya hizmet veriyor.
Yine sol tarafta avlu içinde Çit Kasrı yer alıyor. Sultanın misafirlerini ağırladığı bu tek katlı yapı da yine IRCICA tarafından kütüphane olarak kullanılıyor.
Ana girişin hemen karşısındaysa zamanında görevli subayların ofisleri olarak kullanılan, uzun bir tren görünümündeki Yaveran dairesi bulunuyor. Harem bölümünde de sera ve tiyatro yer alıyor.
Girişin sağındaki tek katlı, sütunlu uzun yapı, Sultan 2. Abdülhamit tarafından saray hizmetkârının yemekhanesi olarak yaptırılmış. Daha sonra silah müzesi olarak kullanılmış. Yeni restore edilen bina, yakın zamanda IRCICA’nın yeni kütüphanesi olarak hizmete açılacak.

Yaveran Köşkü’nün arkasından, halen restorasyon çalışması devam eden Küçük Mabeyn Köşkü’nün alt katına kadar uzanan bölümeyse Yıldız Sarayı Müzesi ve İstanbul Belediyesi Şehir Müzesi konumlandırılmış. 2. Abdülhamit’in marangozhane binasında kurulan bu saray müzesi ve şehir müzesinde; bizzat sultanın yaptığı oyma ve dekorlu ahşap eserler, tahtlar, buradaki fabrikada imal edilmiş çeşitli porselenler ve sarayla ilgili dekoratif ürünler sergileniyor. (01/ 03/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 07.03.2009 01:16
Görüntülenme: 5328
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 98.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 01.03.2009 15:29:23
Merkez Uzunluğu: 42mm

Powered by DNAsoft