Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

mardin evleri
mardin evleri
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

bursa hamza bey camii
bursa hamza bey camii

            

Önceki Fotoğraf:
bursa hamza bey camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
bursa hamza bey camii


bursa hamza bey camii
Açıklama: Bursa’da Fatih devrinde yapılan eserlerin en büyüğü olan Hamza Bey Camii, Osmangazi, Muradiye Mahallesi’nde, adını verdiği cadde üzerinde yer alıyor. Belediye tarafından konulan Türkçe kitabeye göre Sultan 2. Murat ve Fatih’in vezirlerinden Hamza Bey tarafından 1477’de inşa ettirilmiş. Zamanında külliye olarak yapılmış ancak medrese, hamam ve imareti günümüze ulaşamamış. Avlusunda biri Hamza Bey’e, biri Hamza Bey'in ailesine, diğeri de Hamza Bey’in torunu Kara Mustafa Paşa’ya ait kubbeli üç türbe bulunuyor.

Tarihlendirmeyi belediye tarafından konulan tabelayla yapıyorum ancak bu tarihlendirmenin doğru olmadığını da belirtmek istiyorum. Çünkü caminin Hamza Bey tarafından 1477 yılında yaptırıldığı ibaresinin yer aldığı aynı tabelada Hamza Bey’in 1461 yılında Romanya”da şehit edildiği yazıyor. 61’de şehit düşen bir kişi 77’de nasıl cami yaptırabilir? Ya inşa tarihi daha eski, ya da cami Hamza Bey adına vefatından sonra yaptırılmış…

Ters “T” plânlı cami, yakınında bulunan Muradiye Camii’nin küçük bir modeli gibi. İbadet mekânı arka arkaya iki büyük kubbe ve kuzeyde yanlarda iki küçük kubbeyle örtülü. Sonradan camekânla kapatılan son cemaat yeri de kalın altı sütun ve üzerindeki kubbelerle beş bölüme ayrılmış.
Caminin duvarları üç sıra tuğla, bir sıra kesme taşla örülmüş. Taş aralarına da dikey tek tuğla konarak duvarlar tezyin edilmiş. (08/ 03/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 14.03.2009 01:17
Görüntülenme: 1859
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 90.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 08.03.2009 14:02:48
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft