Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

izmir hisar camii
izmir hisar camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

tacettin sultan dergahı ve camii
tacettin sultan dergahı ve camii

            

Önceki Fotoğraf:
tacettin sultan dergahı ve camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
tacettin sultan dergahı ve camii


tacettin sultan dergahı ve camii
Açıklama: (Önde Hacı Musa Camii görülüyor.)
Ankara’nın manevi merkezlerinden biri olan Tacettin Dergâhı, helikopter kazasında vefat eden Muhsin Yazıcıoğlu’nun defnedildiği yer olarak Türkiye’nin gündemine oturdu. İstiklâl marşımızın yazılışına şahit olan bu mekân, 17. asır mutasavvıflarından Tacettin-i Veli Hazretleri’nin dergâhıymış. Tacettin Sultan’ın türbesi de avludaki cami içinde bulunuyor. Türbeyi içine alan Tacettin Sultan Camii’ni, ecdad yadigârlarının en büyük koruyucusu Sultan 2. Abdülhamit yaptırmış.
Ankara Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü içerisinde bulunan dergâh, Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi olarak biliniyor. Zamanında Tacettin Dergâhı olarak kullanılıyormuş. İstiklâl Savaşı yıllarında, Tacettin şeyhi tarafından Mehmet Akif’e tahsis edilmiş. Akif, Tacettin Sultan’ın feyzinden ilham alarak bir ay gibi bir süre içinde İstiklâl Marşımızı yazmış. Yapı, 1949’da şehir meclisinin kararıyla “Mehmet Akif Evi” adını almış ve müzeye dönüştürülmüş. Fakat uzun yıllar kendi kaderine terkedilerek bakımsız bırakılmış. Bu arada sarhoşların barınağı haline gelmiş. 60’lı, 70’li ve 80’li yıllarda tamir ve tadilâtı yapılmış. En son 2008’de yapılan çevre düzenlemesinde etrafındaki işgalcilerden kurtarılmış ve önündeki Mehmet Akif Kültür Parkı’yla farklı bir çehreye kavuşturulmuş.
Fotoğrafı, “ADAM”ın buraya defnedildiği gün çektim. ADAM diyorum çünkü Muhsin Yazıcıoğlu’nu en iyi anlatan kelime bu. Cenaze töreni için gece saat 01.00’de İstanbul’dan Ankara’ya hareket ettiğimizde yollar Yazıcıoğlu’nun fotoğraflarıyla süslenen otobüslerle doluydu. Fotoğraflarda; “Üşüyoruz Muhsin Başkan”, “Seni beklemek güzeldi” gibi yazılar yer alıyordu. Bunlar arasında en çok dikkatimi çeken üzerinde sadece “ADAM” yazan fotoğraf oldu. ‘Ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün’ düsturunu kendisine hayat felsefesi yapan ve bunu iliklerine kadar yaşayan, özü sözü bir olan, peygamber ahlâklı bir insanı en iyi anlatan kelime buydu… ADAM… Rabbim mekânını cennet eylesin. (31/ 03/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 02.04.2009 21:39
Görüntülenme: 1678
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 135.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 31.03.2009 15:55:07
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft