Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

şehzade medresesi
şehzade medresesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ankara hacı musa camii
ankara hacı musa camii

            

   Sonraki Fotoğraf:
ankara hacı musa camii


ankara hacı musa camii
Açıklama: Mehmet Akif Kültür Parkı içinde, Tacettin Dergâhı’nın yanındaki cami, Hacı Musa oğlu Seyfettin tarafından 1432 yılında yaptırılmış. Son Ahi devri eserlerinden olan yapı, ahşap süslemeleri ve kapısıyla dikkat çekiyor. 17. ve 18. yüzyıllarda onarılmış. 1975 yılında da bir onarım gören cami, en son Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2006’da restore edilmiş. Dikdörtgen plânlı, ahşap çatılı yapının yüksek beden duvarları taş temel üstüne oturuyor. Zemin hizasından itibarense kerpiç örgülü ve sıvalı.
Kuzey cephenin batısına bitişik olan minarenin kare plânlı kaidesi kesme taştan yapılmış. Uzun gödesiyse tuğlayla örülmüş. Daha önce sıvalı olan gövde, son onarımda temizlenmiş ve tuğlalı özgün görüntüsü ortaya çıkarılmış.
Son cemaat yeri tuğla örgülü üç sivri kemerle üç bölüme ayrılmış. Kemer araları sonradan camekânla kapatılmış.
Fotoğrafı, “ADAM”ın Tacettin Dergahı'na defnedildiği gün çektim. Bu büzden her taraf insanla dolu. ADAM diyorum çünkü Muhsin Yazıcıoğlu’nu en iyi anlatan kelime bu. Cenaze töreni için gece saat 01.00’de İstanbul’dan Ankara’ya hareket ettiğimizde yollar Yazıcıoğlu’nun fotoğraflarıyla süslenen otobüslerle doluydu. Fotoğraflarda; “Üşüyoruz Muhsin Başkan”, “Seni beklemek güzeldi” gibi yazılar yer alıyordu. Bunlar arasında en çok dikkatimi çeken üzerinde sadece “ADAM” yazan fotoğraf oldu. ‘Ya göründüğün gibi ol, ya olduğun gibi görün’ düsturunu kendisine hayat felsefesi yapan ve bunu iliklerine kadar yaşayan, özü sözü bir olan, peygamber ahlâklı bir insanı en iyi anlatan kelime buydu… ADAM… Rabbim mekânını cennet eylesin. (31/ 03/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 02.04.2009 23:02
Görüntülenme: 1446
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 84.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 31.03.2009 16:32:36
Merkez Uzunluğu: 30mm

Powered by DNAsoft