Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

ishak paşa sarayı
ishak paşa sarayı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

taraklı evleri
taraklı evleri

            

   Sonraki Fotoğraf:
taraklı evleri


taraklı evleri
Açıklama: Sakarya’yla Bolu arasında kalan Taraklı, bir Adapazarı ilçesi. Ancak tarihsel dokusu nedeniyle Bolu’ya daha çok yakıştırdığım için bu şirin ilçeyi Bolu klasörüne aldım.
Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarı’nın yamaçlarıyla bu iki tepe arasındaki vadide kurulu olan kasaba, bazıları 3 asrı bulan eski evlerinin yanısıra vadi boyunca uzayan yeşil bahçeleriyle de ünlü.
Geleneksel Türk evleriyle tanınan Kastamonu, Safranbolu, Kütahya, Amasya, Göynük ve Beypazarı’nı gezdim, gördüm, çektim… Hepsi farklı güzellikte ve hepsi de insana hoş bir gezi ve seyirlik zevki yaşatan bu yerleri birbiriyle karşılaştırıp yarıştırma yanlışına düşmem. Ancak neredeyse hiç bilinmeyen Taraklı’nın, göklere çıkarılan Beypazarı’ndan tarihsel doku açısından çok daha üstün olduğunu söyleyebilirim. İlçenin neredeyse tamamı eski evlerden oluşuyor. Yaklaşık 300 adet ahşap ev var. Yani Beypazarı’nda olduğu gibi betonların arkasında sıkışıp kalmış bir mahalleden ibaret değil.
Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı evleriyle her sokağı buram buram tarih kokan ve tablo güzelliğinde olan bu sıcacık kasabayı çok sevdim. (13/ 05/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 01.05.2009 22:52
Görüntülenme: 1984
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 239.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft