Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

tire alay bey camii
tire alay bey camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

seyit onbaşı anıtı
seyit onbaşı anıtı

            

Önceki Fotoğraf:
mehmetçik anıtı

 
 Sonraki Fotoğraf:
dur yolcu anıtı


seyit onbaşı anıtı
Açıklama: Halterci filân değil, sıradan bir köy çocuğu… Balıkesirli Seyit Ali… İlk önce Balkan Harbi’nde düşmanla savaştı. 1. Dünya Harbi çıkınca Çanakkale Cephesi’ne geldi. Topçuydu ve Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Düşman, Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçmiş ancak Türk topçusunun yoğun ateşi ve Nusret Mayın Gemisi’nin önceden döktüğü mayınlarla püskürtülmek üzereydi. Bu sırada bir ingiliz ve bir Fransız gemisi, vurulan gemilerinin mürettebatını kurtarmak için yardıma geldi.

Savaşın tüm şiddetiyle devam ettiği bir anda, Seyit Ali’nin görevli olduğu topun vinci bozuldu. Fakat Seyit Ali dimdik ayaktaydı. 275 kiloluk mermiyi sırtladığı gibi top kundağına yerleştirdi ve sağ kalan arkadaşıyla birlikte İngiliz Ocean gemisini bacasından vurdu. Seyit Ali, artık Onbaşı Seyit Ali olmuştu…

Atıştan sonra arkadaşları, Seyit Onbaşı’yı sırtında top mermisiyle fotoğraflamak istedi. Ancak Seyit Ali ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Bunun üzerine Seyit Ali, “Savaşta aynı durumda kalayım yine kaldırırım” dedi. Daha sonra fotoğrafı plastik bir mermiyle çekildi.

Savaş sonunda köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. Büyük gazi, 1939 yılında vefat etti.

Kilitbahir yakınında Mecidiye Şehitliği’nin karşısında bulunan bu anıt, Seyit Onbaşı’nın anısına yapılmış. (30/ 07/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 19.08.2009 23:47
Görüntülenme: 4587
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 76.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/400
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 30.07.2009 17:24:24
Merkez Uzunluğu: 38mm

Powered by DNAsoft