Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

mal hatun heykeli
mal hatun heykeli
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

bursa kamberler camii
bursa kamberler camii

            

Önceki Fotoğraf:
bursa kamberler camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
bursa kamberler camii


bursa kamberler camii
Açıklama: Roman vatandaşların yaşadığı Kanberler Mahallesi’ndeki camiyi, Timurtaş Paşa’nın oğlu, Oruç Bey’in kızı Sitti Hatun 1459 yılında yaptırmış. Bu yüzden asıl adı Sitti Hatun Mescidi’dir. Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından 1956 yılında tamir ettirilen cami, daha önce burada bulunan Kamberler Hanı’ndan dolayı Kamberler Camii olarak biliniyor. Kare plânlı bu küçük caminin ibadet mekânını, geçişlerinde Türk üçgenlerinin bulunduğu bir kubbe örtüyor.

Caminin hemen solunda bir mektep, öndeyse çeşme yer alıyor. Çift kubbeli mekteple caminin duvarlarında tuğla ve taş kullanılmış. Her iki yapının da dış cephesi; zikzak motifler, testere dişleri ve altıgen taşlarla süslenmiş.

Kamberler, kargacık burgacık evlerin olduğu berbat bir yerdi. Osmangazi’de son 30 yıl boyunca göreve gelen tüm belediye başkanları burayı âbâd etme sözü vermişler ancak bir türlü vaadlerini yerine getirememişlerdi. Ak Partili başkan verdiği sözü tuttu, buradaki 378 binayı kamulaştırarak yıktı ve bu alanı 55 bin metrekarelik büyük bir park haline getirdi. Su oyunları havuzu, dinlenme alanları, anfi tiyatro, spor sahaları, kafe ve otoparklardan oluşan Kanberler Tarih Parkı’na, kabri Bursa’da bulunan Osmanlı’nın ilk 6 padişahı ve kılıç kalkan gibi önemli şahsiyet ve ögelerin heykelleri de konuldu. Hatice İsfendiyar Camii’nin de içinde olduğu Kamberler Tarih Parkı, Başbakan Erdoğan tarafından 2008 sonunda açıldı. Fotoğrafın çekildiği tarihte çevre düzenlemeleri halen devam ediyordu. (24/ 05/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 05.09.2009 02:20
Görüntülenme: 1690
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 94.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 24.05.2009 15:05:47
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft