Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

konya alâaddin camii
konya alâaddin camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

bursa hatice isfendiyar camii
bursa hatice isfendiyar camii

            

Önceki Fotoğraf:
bursa hatice isfendiyar camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
bursa hatice isfendiyar camii


bursa hatice isfendiyar camii
Açıklama: Kamberler Parkı içinde yer alan camiyi, Çelebi Sultan Mehmet’in kızı Selçuk Hatun ile İsfendiyaroğlu İbrahim Bey’in kızı Hatice Sultan yaptırmış.

15. yüzyılın ilk yarısına tarihlendirilen cami, Fatih döneminde yaptırılan tek kubbeli camilerden bir örnek olarak zor da olsa günümüze gelebilmiş. Zor da olsa diyorum çünkü bir dönem özel kişi mülkiyetine geçen cami, odun deposu olarak kullanılmış. Son cemaat yeri yıkılmış, cümle kapısı örülerek kapatılmış, pencereleri kapı olarak kullanılmış, minaresi yıkılmış… 1977 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce kamulaştırılarak onarılmış ve yapıya tekrar asıl işlevi kazandırılmış.
Cami duvarlarında taş ve tuğla kullanılmış. Minarenin kaidesinde de taş ve tuğla kulanılırken, gövdesi tamamen tuğlayla örülmüş.
Hatice İsfendiyar Camii ve Sitti Hatun Camii’nin içinde yer aldığı Kamberler, kargacık burgacık evlerin olduğu berbat bir mekândı. Osmangazi’de son 30 yıl boyunca göreve gelen tüm belediye başkanları burayı âbâd etme sözü vermişler ancak bir türlü vaadlerini yerine getirememişlerdi. Ak Partili başkan verdiği sözü tuttu, buradaki 378 binayı kamulaştırarak yıktı ve bu alanı 55 bin metrekarelik büyük bir park haline getirdi. Su oyunları havuzu, dinlenme alanları, anfi tiyatro, spor sahaları, kafe ve otoparklardan oluşan Kanberler Tarih Parkı’na, kabri Bursa’da bulunan Osmanlı’nın ilk 6 padişahı ve kılıç kalkan gibi önemli şahsiyet ve ögelerin heykelleri de konuldu. Kamberler Tarih Parkı, Başbakan Erdoğan tarafından 2008 sonunda açıldı. Fotoğrafın çekildiği tarihte çevre düzenlemeleri halen devam ediyordu. (24/ 05/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 05.09.2009 23:15
Görüntülenme: 1104
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 76.2 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/11
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 24.05.2009 15:43:37
Merkez Uzunluğu: 26mm

Powered by DNAsoft