Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

emir sultan türbesi
emir sultan türbesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

şehzade camii
şehzade camii

            

Önceki Fotoğraf:
şehzade camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
şehzade camii


şehzade camii
Açıklama: Büyük bir sevgiden ve acıdan doğan mabet, Şehzadebaşı Camii…
Kanuni Sultan Süleyman, en sevdiği oğlu Şehzade Mehmed’in ölümü üzerine, içindeki yangını “Şehzadeler güzidesi Sultan Mehemmedim” mısraına işleyerek, tarih düşürmüş ve bu camiyi oğlunun anısına yaptırmış…
Dış bezeme özellikleri açısından özgün bir yapıdır Şehzade... Koca Sinan’ın “çıraklık eserim” diye nitelendirdiği bu eser, mimarın ilk selâtin külliyesi olması hasebiyle, Osmanlı mimarî tarihi açısından da ayrı bir öneme sahip.
Sâî Mustafa Çelebi tarafından kaleme alınan Tezkiretü'l Bünyan'da, Koca Sinan Şehzade Camii'nin yapılış hikayesini anlatırken şu ifadeleri kullanıyor: "Caminin yapımı için padişahın buyrukları ulaşınca, o anda yapı ustaları ve taş yontucularını topladım. Kutlu bir vakitte ve ulu bir saatte yapının temeli atıldı. Kubbeleri, deniz üzerindeki güzel dalgalar gibi olan bina yavaş yavaş yerden yükselerek, başını kaldırdı. Renkli kemerleri gökkuşağı gibi semaya yükseldi.
Gönül açıcı sofaları, neşeyi arttıran bir gezinti yeri gibiydi. Kubbe ile iki minaresi, sanki iç aydınlığına sahip bir yaşlının önünde saygıyla ayağa kalkmış yakışıklı, uzun boylu iki gencin huzurda duruşlarını andırıyordu. Ana yol tarafındaki kutlu avlusu, sevinç yoluna benziyordu. Allah'ın yardımıyla çok şükür kolaylıkla tamamlandı." (27/ 08/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 17.09.2009 00:24
Görüntülenme: 1990
İndirilme: 3
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 91.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 27.08.2009 17:57:51
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft