Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

mahmut bey camii
mahmut bey camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

molla fenari isa camii
molla fenari isa camii

            

Önceki Fotoğraf:
molla fenari isa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
molla fenari isa camii


molla fenari isa camii
Açıklama: Kilise Camii olarak da bilinen Molla Fenarî İsa Camii, Fatih’te Vatan Caddesi ile Halıcılar Caddesi’nin birleştiği köşede yer alıyor. Birbirine bitişik olarak iki kiliseyle bir mezar şapelinden meydana gelen yapı, bir Bizans eseridir ve aslı Lips Manastırı’dır. 907 yılında ölen Konstantinos Lips tarafından manastırın kilisesi olarak yaptırılıp Hz. Meryem’e ithaf edilmiş.
1261 yılındaysa 8.Mikhael’in karısı Theodora, burasını ailesinin mezar kilisesi yapmış ve güney kısmına da ikinci kiliseyi inşa ettirmiş.
Yapı, Fetihten sonra Fatih’in oğlu Sultan 2. Beyazıt’ın saltanatının ilk yıllarında Ni'mel- ceyşten (Fethe katılan ‘güzel asker’) Molla Fenârî Alâaddin Ali Efendi tarafından camiye çevrilmiş. Manastır da zâviye olarak kullanılmış.
1633'te yanan cami, Sultan 4. Murad'ın sadrazamı Bayram Paşa tarafından tamir ettirilmiş ve minber koydurulmuş. 17. asır sonlarında caminin bir kanadı ve manastır hücreleri, Şeyh İsa el- Mahvî tarafından Halvetî tekkesi olarak tahsis edilmiş. Camideki “İsa” adı da buradan geliyor.
Çeşitli zamanlarda tamirler gören cami, 1918'deki Fatih- Cibali yangınında zarar görmüş, uzun yıllar harap bir vaziyette kalmış. Malûm dönemde (İnönü devri) inanılmaz şeylere sahne olmuş. Bir ara mezbahane olarak kullanılmış. Bu arada 1943 yılında minaresi de sebepsiz yere yıkılmış. Nihayet 1958’den sonra yapılan ciddi bir restorasyonla ihya edilmiş, minaresi de tekrar aslına uygun yapılarak 1967’de ibadete açılmış.
(2004)
Kelimeler:  
Tarih: 06.10.2009 00:45
Görüntülenme: 2039
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 109.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft