Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

manisa muradiye camii
manisa muradiye camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ertuğrul gazi türbesi
ertuğrul gazi türbesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
ertuğrul gazi türbesi


ertuğrul gazi türbesi
Açıklama: Kurucu padişah Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin Söğüt’teki mezarı, 1281- 1285 yılları arasında ilk defa Osman Bey tarafından açık mezar olarak düzenlenmiş. Çelebi Mehmet tarafından türbe haline getirilmiş. Çevresi geniş duvarlarla çevrili, ağaçlandırılmış bir bahçe içerisinde yer alan türbe, 1757 yılında Sultan 3. Mustafa tarafından büyük bir onarımdan geçirilmiş.
Zaman içinde yıpranan ve yıkılan türbe, Söğüt’ün tüm tarihi değerlerini ihya eden Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1886 yılında, bugünkü haliyle inşa ettirilmiş.
Türbe 1986 yılında aslına uygun restore edilmiş. Türbenin bahçesinde; Ertugrul Gazi’nin eşi Halime Hatun, Osman Bey’in geçici kabri (makamı), Ertuğrul Gazi’nin kardeşi Dündar Bey, oğlu Savcı Bey, silah ve sır arkadaşları olan Akçakoca, Konur Alp, Aykut Alp, Turgut Alp, Samsa Çavuş, Karamürsel, Abdurrahman Gazi ve Emin Ali’nin kabirleri bulunuyor.
Kuruluştan itibaren Osmanlı padişahlarının türbelerinin yer aldığı bu kategoriyi, “Devlet Baba”yla başlatmak istedim. Çünkü Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Bey, Kayı Boyu Türklerinin büyük önderi; Kayı boyuysa Osmanlı Devleti’nin çekirdeğidir. Onun önderliğinde Söğüt ve dolaylarında kök salan cesur savaşçıların oluşturduğu 400 çadırlık uç beyliğinden bir devlet doğdu.
Bir anlamda Osmanlı Devleti’nin arsasını oluşturdu.
1198 yılında doğan Ertuğrul Gazi’nin babası Gündüz Alp, annesi de “Devlet Ana” olarak bilinen Hayme ya da Hayma Ana’dır.
Savcı Bey, Gündüz Alp ve Osman Bey adlarında üç oğlu vardı. İkinci oğlu dünyaya geldiğinde babası Gündüz Alp vefat ettiği için oğluna Gündüz Alp ismini verdi.
Uç beyi olarak hüküm sürdü. Anadolu Selçuklu Sultanı 3. Alâaddin Keykubad, yerleşmesi için kendisine Ankara yakınlarındaki Karacadağ yöresini ve Bizans sınırında bin kilometrekarelik bir alanı vermişti. Bizans'tan yaptığı fetihlerle topraklarını dört bin sekiz yüz kilometrekareye çıkardı.
Oğlu Osman Gazi'ye yaptığı vasiyetiyle altı asır boyunca ayakta kalacak olan bir devletin idarecilik ruhunun temellerini attı.
Ölüm tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1281- 1288 tarihleri arasında Söğüt’te vefat ettiği biliniyor. (2004)
Kelimeler:  
Tarih: 07.10.2009 22:04
Görüntülenme: 3251
İndirilme: 4
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 87.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft