Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

kuş evi- yeni camii
kuş evi- yeni camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

osman gazi türbesi
osman gazi türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
osman gazi türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
osman gazi türbesi


osman gazi türbesi
Açıklama: Sekizgen plânlı Osman Gazi Türbesi'ni, sekizgen kasnağa oturan bir kubbe örtüyor. Duvarlar ve kubbe kalem işleriyle bezeli.
Türbenin ortasında Osman Gazi’nin her tarafı sedef kakmalı parmaklıklarla çevrili sandukası yer alıyor. Sandukanın üzeri sırma işlemeli bir kadifeyle örtülü.
Türbe içinde ayrıca Osman Gazi’nin oğlu Alâaddin Bey, kızının oğlu İbrahim Bey, 1. Murad’ın oğlu Savcı Bey, Orhan Gazi’nin eşi Aspurça Hatun ve oğlu İbrahim’le adları bilinmeyen on iki sanduka bulunuyor.
Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey (1257- 1326), Kayı aşiretinin beyi olarak Anadolu’ya geçen ve Fırat’ı geçerken boğulan Süleyman Şah’ın torunu ve Ertuğrul Gazi’nin oğludur. 1299 yılında yeni bir devletin temellerini atıp teşkilatlandıran Osman Gazi, iyi yönetimi, ileri görüşlülüğü, duruma göre sakin oluşu, yüksek yeteneği, rakiplerine kendini sevdirmesi, mücadelesinde plânlı hareket eden, sabırlı ve hoş görülü olmasıyla diğer oymakları da yönetimi altına aldı.
Fahrüddin lakabıyla anılan Osman Bey 1326'da vefat ettiğinde geriye sadece bir at, bir at zırhı, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kılıç, üç koyun sürüsü, tuzluk ve kaşıklık bırakmıştı.
Tarihçi Gibbons, Osman Bey hakkında şunları söylemiş: “Şüphesiz ki Osman Bey padişah oğlu değildir. Hayatında ancak küçük bir malikhaneye sahip olmuştur. Osman Bey 'in hükümeti seneden seneye büyümüştür. Devletin büyümesi özellikle onun devamına ve geleceğinin büyüklüğüne olan önemden ileri geliyordu bu da devleti kuran adamın büyüklüğünü gösterir.”
Fransız yazar Lamartin ise Osman Bey hakkında şunları söylemiş: “Osman bey yavaş yavaş ilerledi fakat hiçbir zaman geri dönmedi. Büyük devletlerin kurucularının özelliklere sahipti.” (15/ 08/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 09.10.2009 19:45
Görüntülenme: 4594
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 103.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/6
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 15.08.2009 10:47:07
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft