Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

zeynep sultan camii
zeynep sultan camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

orhan gazi türbesi
orhan gazi türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
orhan gazi türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
orhan gazi türbesi


orhan gazi türbesi
Açıklama: Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı Orhan Gazi’nin türbesi Bursa Tophane semtinde, babası Osman Gazi’nin türbesinin karşısındadır. Bizans dönemine ait Saint Elias Manastırı kalıntısı üzerine yapılmış. Türbenin döşemelerinde günümüze kadar gelen mozaik kalıntıları manastırdan kalma… Osman Gazi Türbesi’yle Orhan Gazi Türbesi aynı çatı altındayken 1855 depreminde yıkılmış, 1863’te Sultan Abdulaziz tarafından yenilenmiş.
Kare plânlı türbe, dört kalın sütunun birbirine bağladığı sivri kemerlerin taşıdığı bir kubbe ve tonozlarla örtülü. Bol pencerelerinden dolayı oldukça aydınlık olan türbenin ortasında, Orhan Gazi’nin etrafı dökme pirinç parmaklıklarla çevrili sandukası bulunuyor.
Türbede ayrıca Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun ve kızı Fatma Sultan’la oğlu Kasım Çelebi, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah, Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Musa Çelebi ve Sultan 2. Beyazıt’ın oğlu Korkut’un sandukaları yer alıyor.
Orhan Gazi 1281 yılında doğdu. Babası Osman Gazi, annesi Kayı aşiretinin ileri gelenlerinden Ömer Bey'in kızı Malhun Hatun’du.
1346'da Bizans İmparatoru 6. Yoannis Kantakuzinos'un kızı Teodora’yla evlendi. Ayrıca, Yarhisar Tekfuru’nun kızı Holofira, Bilecik tekfuruyla evlendirilirken, düğün basılıp Holofira esir alındı ve Orhan Gazi’yle evlendirildi. Müslüman olduktan sonra adı Nilüfer Hatun olarak değiştirildi; bu evlilikten Osmanlı Devleti'nin üçüncü hükümdarı Murad Hüdavendigâr doğdu.
Babası Osman Gazi'nin 1326'da vefatı üzerine beyliğin başına geçti. Osmanlı Devletini Osman Gazi kurmuştu fakat onu teskilâtlandıran ve büyük bir devlet haline getiren Orhan Gazi oldu. Babasından 16 bin kilometrekare olarak aldığı devlet topraklarını oğlu Murad Hüdavendigar'a 95 bin kilometrekare olarak devretti.
Orhan Gazi devlet teşkilatı içinde üç önemli nokta üzerinde duruyordu; para, ordu ve kıyafet. İlk Osmanlı parası, 1326 yılında onun zamanında basıldı. Yine “yaya” ve “müsellem” olarak ilk düzenli Osmanlı ordusu onun zamanında kuruldu. Bu arada ilk donanma çalışmaları yapıldı.
On beş yaşından itibaren savaşlara katılan ve hükümdarlığı döneminde bütün savaşlarda ordusunun başında bulunan Orhan Gazi’nin en önemli fethi, babasının da çok istediği Bursa’dır. Ankara, Balıkesir, Taraklı, Göynük, Mudurnu Mudanya, İznik, İzmit, Gemlik, Yalova, Akyazı, Sapanca, Kandıra, Gelibolu, İstanbul’un Anadolu yakasında Üsküdar ve Kadıköy’le Marmara adaları onun zamanında Osmanlı topraklarına katıldı ve Müslüman Türkler Avrupa'ya ilk defa Orhan Bey zamaninda geçtiler.
1360 yılında 79 yaşında vefat eden Orhan Gazi, sarı sakallı, uzun boylu, mavi gözlüydü. Yumuşak huylu, merhametli fakat yerine göre hiddetliydi. Fakirleri sever, ulemaya hürmet ederdi. Dindar, adaletli, davranışlarında dengeli ve kararlı, daima tedbirliydi. Halkına kendisini sevdirmiş bir beydi. Sık sık halkın arasına karışır, onlarla yemek yer ve dertleşirdi. İznik'i fethettigi zaman hıristiyanlara gösterdiği insanca muamele, dillere destan olmuştu. Onun her yönden büyük bir insan olduğunu sadece Türkler değil, yabancı tarihçiler de tasdik ediyor.
Orhan Gazi, Osmanlı Beyliği'ni yeni yasalar ve düzenlemeler sayesinde devlet yaptı. İlk kez vezirlik teşkilatı kuruldu. İlk kadı ve subaşı atamaları onun döneminde yapıldı. Sancaklara kadılar gönderildi. Divan Örgütü, vakıf sistemi, adli teşkilat kuruldu. İlk gümüş para "akçe" bastırıldı.
Son yıllarında Bursa'da inzivaya çekilerek, devletin idaresini oğlu Murat Bey'e bıraktı. 1360 yılında vefat ettiğinde babasının yanına defnedildi. (15/ 08/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 09.10.2009 23:32
Görüntülenme: 4134
İndirilme: 0
Oylama: 4.00 (1 Oy(lar))
Dosya boyutu: 96.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/30
Buşluk Verisi: F/4.2
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 15.08.2009 10:59:20
Merkez Uzunluğu: 11mm

Powered by DNAsoft