Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

valide sultan dairesi çeşmesi
valide sultan dairesi çeşmesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sultan 2. beyazıt türbesi
sultan 2. beyazıt türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
sultan 2. beyazıt türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
sultan 2. beyazıt türbesi


sultan 2. beyazıt türbesi
Açıklama: Osmanlı padişahlarının sekizincisi Sultan 2. Beyazıt’ın türbesi, bânisi olduğu Beyazıt Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturuyor. Caminin kıble tarafındaki hazirede yer alan sekiz kenarlı türbeyi, oğlu Yavuz Sultan Selim yaptırmış. 62 yaşında vefat eden Sultan 2. Beyazıt, vakfiyesinde Eyüp Sultan Türbesi’nin yakınına defnedilmek istemişse de oğlu Yavuz Sultan Selim, babası için bu türbeyi yaptırmış ve buraya defnedilmiş.
Caminin de mimarı olan Mimar Hayreddin tarafından yapıldığı sanılıyor. Klâsik Osmanlı türbe mimarisi formunda, köfeki taşından sekizgen plânlı olan türbenin üzeri sekizgen kasnaklı bir kubbeyle örtülmüş. Bu türbe, Mimar Sinan öncesi Osmanlı devri mimarisiyle Klâsik Osmanlı mimarisi arasında bir geçit kabul ediliyor.
Giriş kısmındaki geniş saçaklı, Bursa kemerli revağın orijinali günümüze gelememiş. Burası 18. yüzyılın sonlarına doğru yenilenmiş. İki renkli taşlardan yapılmış kapı kemerinin üzerinde Besmele yer alıyor. Kapı kanatları kündekâri tekniğinde. Ayrıca altın yaldızlı madeni kabaralarla süslenmiş ancak bunların hemen hemen hepsi yerlerinden sökülerek çalınmış. Kapı kanatlarının üst kısmındaki kitabelerde “Dünya ahiretin tarlasıdır” anlamında bir hadis-i şerife yer verilmiş.
Türbe içerisindeki kalem işleri barok üslûpta 18 ve 19. yüzyılda yapılmış. Bu kalem işlerinin Tanzimat döneminde yapıldığı ve 1940’lı yıllardan sonra caminin onarımı sırasında yenilendiği biliniyor. Ayrıca alt pencerelerin üzerlerine madalyonlar içerisinde manzara resimleri yapılmış, yine madalyonlar içerisinde Esma-ül Hüsna’ya yer verilmiş.
Türbenin ortasına yerleştirilen Sultan 2. Bayazıt’ın sandukası, sedef kaplamalı bir şebekeyle çevrilmiş. Yakın zamanda bazı önemli türbelerde olduğu gibi burada da sanduka ve şebekenin dışı kalın camlardan oluşan bir camekânla çevrilmiş. (17/ 08/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 15.10.2009 20:11
Görüntülenme: 1192
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 108.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 17.08.2009 14:20:18
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft