Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

ayazma camii
ayazma camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

yavuz sultan selim türbesi
yavuz sultan selim türbesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
yavuz sultan selim türbesi


yavuz sultan selim türbesi
Açıklama: Fatih’in torunu, Kanuni’nin babası, dokuzuncu Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in türbesi, Fatih’te, Yavuz Selim Camii haziresindedir. Yavuz Sultan Selim, son seferine çıkarken Çorlu’da rahatsızlanarak, aslan pençesi denilen bir çıban yüzünden vefat edince, İstanbul’a getirilmiş ve buraya defnedilmiş. Haliç’e hâkim bir tepe üzerinde olan türbe, oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1520 yılında Mimar Acem Ali’ye, Yavuz’un defnedildiği mezarın üzerine yaptırılmış. Cami de iki yıl sonra aynı mimara yaptırılmış.
Kesme taştan sekizgen plânlı türbenin üzeri dıştan yivli bir kubbeyle örtülü. Girişinde, birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlanmış dört sütunun taşıdığı, düz saçaklı bir revak yer alıyor. Revağın sağ ve soluna, dönemin mükemmel örneklerinden olan birer çini pano yerleştirilmiş. Bu sıraltı tekniğindeki çini panolardan sağdakinin üzerine, lâcivert zemin üzerine beyaz yazıyla iki satır halinde türbenin kitabesi yazılmış. Altta da tek satırla tamamlandığı tarih yer alıyor. Soldaki panodaysa üstte, Yusuf Suresi’nin 101. ayeti, altta da Şuara Suresi’nin 87– 89. ayetleri işlenmiş.
Türbe ağaç işleri yönünden son derece zengin. Sedef kakma kapısı ve yine sedef kakma abanoz pencere kapakları, sedef işleme sanatının güzel örneklerinden.
Yavuz Sultan Selim’in mermer bir kaide üzerindeki sandukası, türbenin ortasında, sedef kakmalı ahşap bir şebeke içine alınmış. (11/ 12/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 17.10.2009 20:30
Görüntülenme: 1284
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 142.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft