Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

topkapı sarayı- arz odası
topkapı sarayı- arz odası
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

kanuni sultan süleyman türbesi
kanuni sultan süleyman türbesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
kanuni sultan süleyman türbesi


kanuni sultan süleyman türbesi
Açıklama: Süleymaniye Camii'ni kendi parasıyla yaptıran Kanuni Sultan Süleyman'ın türbesi, caminin haziresinde, mihrabın hemen önünde yer alıyor. Türbe, Kanuni'nin 1566 yılında Zigetvar seferinde vefatı üzerine, naaşının İstanbul’a getirilerek hazirede türbe için ayrılan yerde toprağa verilmesinden sonra inşa edilmiş. Kanuni, Zigetvar Savaşı’nda kalenin düşmesinden birkaç saat önce vefat etmiş. Sokullu Mehmet Paşa, Kanuni’nin ölümünü orduda karışıklık çıkmaması amacıyla gizlemiş, iç organları sultanın öldüğü yere gömülmüş. Padişahın ölümü Belgrat’a yaklaşırken açıklanmış ve tabut, Vezir Ahmet Paşa’nın komutasındaki 400 kişilik bir grupla İstanbul’a getirilmiş. Süleymaniye Camii önünde üçüncü defa namazı kılınmış ve cesedi türbenin bulunduğu yere defnedilmiş.
10. Osmanlı padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesini, oğlu Sultan 2. Selim yaptırmış. Mimar Sinan’ın eseri olan türbe, sekizgen plânlı ve içten- dıştan çifte revaklıdır. Dış gövdesi enli bir revakla çepeçevre sarılan türbenin içinde köşelerin önüne yerleştirilen sekiz somaki sütunla ikinci bir revak oluşturulmuş. Üst örtü de iç içe iki kubbeden oluşturulmuş ve içeride geniş pandantiflere oturtulmuş.
Türbe kapısı üzerinde, İslâm âleminin en değerli mirası Hacerü'l Esvet’ten bir parça yer alıyor. Bu siyah renkli taş, orta pencerenin hemen üzerinde gömülü.
İç duvarları yarıya kadar, sanat değeri çok yüksek olan İznik çinileriyle kaplı olan türbe, kalem işleri ve ağaç işçiliğinin zengin örnekleriyle de bezeli. Çinilerin üzerinde tüm mekânı çepeçevre dolaşan kuşakta âyetler bulunuyor. Pandantiflerin yüzeylerindeki çinilerde Allah, Muhammed ve dört halifenin isimleri yazılı.
Kalem işleriyle bezeli kubbede altın yaldızlı madalyonlar dikkat çekiyor. Bezemeleri birleştiren düğümlerin ortalarınaysa parlak cisimler yerleştirilmiş.
Türbenin içinde ortada Kanuni’ninki olmak üzere sultanlara ve hanım sultanlara ait olan yedi sanduka var. Kanuni'nin hemen sağında çok sevdiği için seferlere bile birlikte gittiği biricik kızı Mihrimah Sultan yatıyor. Onun yanında da sırasıyla; Sultan İbrahim’in eşi ve aynı zamanda 2. Süleyman’ın annesi Saliha Dilâşub Sultan ile Sultan 2. Ahmed’in kızı Asiye Sultan’nın sandukaları var.
Solundaysa iki padişah; Sultan 2. Süleyman ve Sultan 2. Ahmet’in sandukaları yer alıyor. (20/09/2009)
Kelimeler:  
Tarih: 18.10.2009 23:38
Görüntülenme: 1657
İndirilme: 2
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 74.7 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/160
Buşluk Verisi: F/6.3
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 20.09.2009 08:17:39
Merkez Uzunluğu: 13mm

Powered by DNAsoft