Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

beypazarı sultan alaattin camii
beypazarı sultan alaattin camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

süleymaniye camii
süleymaniye camii

            

Önceki Fotoğraf:
süleymaniye camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
süleymaniye camii


süleymaniye camii
Açıklama: Sinan, eserlerinde daima geniş ferah bir mekân anlayışı, sadelik, tevazu ve mükemmel bir akustik hâkimdir. Burada da öyle olmuştur. Yarım kubbeli eserlerinin en başarılı örneği olan camide, iki yarım kubbenin desteklediği son derece geniş ve yüksek kubbe, insanı rahatlatan etkisi altına alır.
Camide sesin aksini yükseltmek için kubbenin içine ve köşelere, ağzı iç tarafa açık bir şekilde yerleştirilen 50 santimetre boyunda 64 küp bulunmaktadır. Bu küplerin sayesinde hassas bir akustik meydana gelmektedir… Genel olarak kubbe, sesi en çok çınlatan formdur ancak Sinan camilerinde sesin çınladığı vaki değildir… Çünkü Sinan, camilerinin inşasını tamamladıktan sonra sesin dengeli bir şekilde dağılıp dağılmadığını kontrol etmek için akustik testinden geçirirdi… Buradaki akustik testini de herkesin bildiği gibi nargileyle yapmıştır.
Süleymaniye Camii, süslemeleri açısından sade ve ağırbaşlıdır. Büyük kubbenin üzerindeki açık mavi ve sarı süslemeler, caminin bütün bezemeleri ve ayrıntılarıyla uyum içindedir.
Mimar Sinan'ın anlatımı üzerine Sâî Mustafa Çelebi tarafından kaleme alınan Tezkiretü'l Bünyan'da, Koca Sinan kendi ifadesiyle büyük kubbeyi, "gökyüzüne altınla nakşedilmiş bir nurlu güneş gibi açık ve aydınlık" olarak tanımlıyor.(27/ 07/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 23.10.2007 19:43
Görüntülenme: 2665
İndirilme: 10
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 116.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft