Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

odunpazarı evleri
odunpazarı evleri
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sultan 4. mehmet türbesi
sultan 4. mehmet türbesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
sultan 4. mehmet türbesi


sultan 4. mehmet türbesi
Açıklama: Eminönü’ndeki Yeni Cami Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan türbenin asıl adı Turhan Valide Sultan Türbesi’dir. Sultan İbrahim’in oğlu ve Sultan 2. Süleyman’ın ağabeyi olan 19. Osmanlı padişahı Sultan 4. Mehmet’in kabri buradadır.
İçinde yatan altı padişah ve çok sayıda hanedan mensubuyla Osmanlı sülalesinin en büyük kabristanı olarak bilinen türbenin bir “valide sultan”a ait olması, padişah annelerinin Osmanlı’daki önemini de gösteriyor.
Türbeye ilk defnedilen, Yeni Cami’yi keni parasıyla yaptıran, daha doğrusu tamamlatan (Yeni Cami’nin inşasını Sultan 3. Mehmet’in annesi Valide Safiye Sultan başlatmış fakat padişah ve annesinin ölümüyle caminin yapımı yarım kalmıştı.) Hatice Turhan Sultan olmuş. Daha sonra, Edirne’de vefat eden Sultan 4. Mehmet istanbul’a getirilerek annesinin yanına defnedilmiş.
Mimari yönden Sultan 1. Ahmet Türbesi’ne benzeyen türbede, aynı kubbe altında Hatice Turhan Sultan ve 4. Mehmet’in yanı sıra; 2. Mustafa, 3. Ahmet, 1. Mahmut ve 3. Osman’ın da mezarları var. Altıncı padişah Sultan 5. Murat’sa türbeye sonradan ilâve edilen bölümde, Cedid Havatin Türbesi’nde yatıyor.
Ayrıca Sultan 3. Ahmet’in eşi, kızları ve oğullarıyla Sultan 2. Mustafa’nın kızları ve oğulları olmak üzere türbede toplam 44 sanduka bulunuyor.
Klâsik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilen türbeyi çini ve vitray işçiliğinin en güzel örnekleri süslüyor. Bu süslemeler girişteki büyük revakta başlıyor. Çinilerinin bir kısmı çalınan ve yer yer sıvaları dökülen türbe ilgi bekliyor. (27/ 01/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 30.10.2009 23:10
Görüntülenme: 1586
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 111.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/400
Buşluk Verisi: F/10
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 27.01.2009 14:02:50
Merkez Uzunluğu: 11mm

Powered by DNAsoft