Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

arnavutköy
arnavutköy
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

sultan 2. abdülhamit türbesi
sultan 2. abdülhamit türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
sultan 2. abdülhamit türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
sultan 2. abdülhamit türbesi


sultan 2. abdülhamit türbesi
Açıklama: Sultan Abdülmecid’in oğlu, Sultan 5. Murat’ın kardeşi, Sultan Mehmet Reşad ve Sultan Vahdeddin’in ağabeyi olan, 34. Osmanlı padişahı Sultan 2. Abdülhamid’in türbesi, Çemberlitaş ile Sultanahmet arasında Divanyolu Caddesi üzerindedir.
Türbe, aslında Sultan 2. Mahmut Türbesi’dir. Abdülhamit Han’ın babası Sultan Abdülmecit tarafından, dedesi 2. Mahmut için 1840 yılında inşa ettirilmiş. Büyük hakan, dedesi 2. Mahmut ve amcası Sultan Abdülaziz’le birlikte burada yatıyor.
Sultan 2. Mahmut’un kız kardeşi Esma Sultan ve hayırsever eşi Bezm-i Âlem Valide Sultan’ın da medfun olduğu türbeye daha sonra bir çok hanedan mensubu gömülmüş.
1861 yılında hazireye dönüştürülmüş türbe avlusuysa Osmanlı Devleti’nin son yüzyılına ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına damgasını vurmuş isimlerle dolu. Sadrazamlardan şairlere, fikir adamlarından bürokratlara bir çok ünlü ismin yan yana yattığı bu kabristandaki ünlü isimlerin bazıları şunlar: Sonradan kemikleri buraya gömülen Şeyh Bedrettin, Sait Halim Paşa, Halil Rıfat Paşa, Ziya Gökalp, Muallim Naci, Agâh Efendi.
Hazirenin bulunduğu avluda, sanat ve edebiyat çevrelerinden bir çok kişinin uğrak yeri olan Türk Ocağı çay bahçesi de yer alıyor.
Sultan 2. Mahmut’un kızkardeşi Esma Sultan’ın sarayının bahçesine inşa edilen türbenin, mimar kardeşler Ohannes Dadyan ve Boğos Dadyan tarafından yapıldığı biliniyordu. Tıpkı Balyanların, Boğaziçi’nde 19. yüzyılda yapılan cami, saray ve köşklerin mimarları olarak bilinmesi gibi…
Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Selman Can, hocası Prof. Nurhan Atasoy'la birlikte yaptığı çalışmalar sonucunda Balyanlar'ın mimar değil müteahhit olduklarını, taşeronluk yaptıklarını Osmanlı arşivlerine dayanarak belgelemişlerdi. Yaptığı çalışmalarla ezber bozan Selman Can, değişik dönemlerde yapılan ve Balyanlar'a atfedilen bu eserlerin mimarlarının Türk, İngiliz, İtalyan, Alman, Fransız ve Rum olduğunu; Osmanlı’da ilk resmî inşaat şirketi “Şirket-i Nafia-i Osmanî” yi kuran Balyan ailesinin, Osmanlı döneminde bir çok inşaat yolsuzluğuna imza attıklarını da belgelerle ortaya çıkarmıştı.
Selman Can, 2. Abdülhamit Türbesi’nde de bir ezberi bozdu ve bu yapının mimarisinin Dadyanlar’a değil, Mescid-i Nebevi'nin tamiratını da yapan Mimar Abdülhalim Efendi'ye ait olduğunu belgelerle ortaya koydu. (15/ 09/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 03.11.2009 17:19
Görüntülenme: 1687
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 81.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/180.00018000018
Buşluk Verisi: F/7.1
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 15.09.2009 17:47:23
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft