Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

yavuz selim camii
yavuz selim camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mimar sinan türbesi
mimar sinan türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
süleymaniye camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
süleymaniye camii


mimar sinan türbesi
Açıklama: Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarı bu mütevazı türbede yatıyor...
Madde ve manasıyla muazzam bir eser olan Süleymaniye'yi inşa ederek, Osmanlı Türk mimarisine büyük bir değer katan Koca Sinan; Osmanlı’nın fütuhat, saltanat, ilim ve sanat bakımından en muhteşem devrinde, büyük bir imar kudretinin başında, şöhretli bir insan olmasına rağmen, yazma nüshalarda, “güçsüz karınca” anlamında “mûr-u nâtuvân”, imzalarında “El- fakîr-ül hakîr Sinan”, ve “Fakîr, âciz, saray başmimarı, dertli, değersiz, miskin bendeleri” diye kendisini tanıtmış, böylece yalnız mîmarinin değil, tevazûun da üstâdı olduğunu göstermiştir. Bu tevazuyu kendisi için yaptığı türbeyle de perçinlemiştir. Süleymaniye Camii bahçesinin dışında, İstanbul Müftülüğü’nün yanında mütevazı bir türbede yatan büyük mimarın bir tek dileği vardır… Hayırla yad edilmek…

Bunu, “Tezküret-ül Bünyan” adlı eserinde şöyle dile getirir: “Tasarlayıp uyguladığım birçok cami, mescit ve diğer anıtsal yapıları bir kitapta topladım. Dünya durdukça eserlerimi gören sağduyu sahiplerinin çabamın ciddiyetini anlayacaklarını umarım. O zaman eserlerime insaf ile bakarak, beni hayırlı dualarla anacaklardır inşaallah.”
Seni hayırla yad etmemek mümkün mü Koca Sinan?... Allah senden gani gani razı olsun… Mekânını Cennet eylesin… (27/ 07/ 2007)
Kelimeler:  
Tarih: 25.10.2007 16:50
Görüntülenme: 2651
İndirilme: 12
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 85.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft