Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

fatih camii
fatih camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

kuş evi- istanbul seyyid hasan paşa medresesi
kuş evi- istanbul seyyid hasan paşa medresesi

            

Önceki Fotoğraf:
kuş evi- istanbul büyük yeni han

 
 Sonraki Fotoğraf:
kuş evi- ayazma camii


kuş evi- istanbul seyyid hasan paşa medresesi
Açıklama: Karda kışta aç kalan yabani hayvanların beslenmesi ve korunup gözetilmesi için vakıflar kuran Osmanlı, kuşlar için evler yapmayı da ihmal etmemiş. Ev ne kelime, bu küçük dostları yağmurdan çamurdan korumak, türlerinin devamını sağlamak için her biri ayrı bir estetik abidesi olan minyatür köşkler, saraylar inşa etmiş…
Genellikle cami, medrese, kütüphane, han, hamam, köprü, türbe gibi taş ve tuğlayla yapılmış tarihi yapıların en görünür kısmında saçakları ve duvarları süsleyen bu minik evler, tabii ki kedilerin ulaşamıyacakları yerlerde konumlandırılmış.
Sevgi ve merhamet medeniyetinin simgesi olan bu küçük sanat eserlerine bir zamanlar İstanbul’un hemen her semtinde rastlamak mümkünmüş. Ancak bunların çoğu bozulup harap olmuş. Günümüze gelebilenler de ne yazık ki bakımsızlıktan yok olmak üzereler. Ecdat estetikte zirveyi bulmuş. Koşar adımlarla estetikten uzaklaşan bizlerse üzerimize düşeni yaparak bu sanat değerlerinden bir an önce kurtulmaya çalışmışız!
Böyle büyük bir medeniyetin mirasçısı olarak, 100- 150 yıl gibi aslında çok kısa sayılabilecek bir zaman içerisinde bu kadar hödükleşebilmek de bir marifet olsa gerek…
Fotoğrafta; İstanbul üniversitesi tarafından Avrasya Enstitüsü olarak kullanılan, Beyazıt'taki Seyyit Hasan Paşa Medresesi'nin duvarında yer alan kuş köşkü görülüyor. Maalesef onu da koruyamamışız... (21/ 10/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 07.12.2009 22:39
Görüntülenme: 4968
İndirilme: 5
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 150.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 21.10.2009 14:58:04
Merkez Uzunluğu: 85mm

Powered by DNAsoft