Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

silahtar yahya efendi çeşmesi- kabataş
silahtar yahya efendi çeşmesi- kabataş
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

kuş köşkü- istanbul selimiye camii
kuş köşkü- istanbul selimiye camii

            

Önceki Fotoğraf:
kuş köşkü- istanbul yeni valide camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
kuş köşkü- istanbul selimiye camii


kuş köşkü- istanbul selimiye camii
Açıklama: Karda kışta aç kalan yabani hayvanların beslenmesi ve korunup gözetilmesi için vakıflar kuran Osmanlı, kuşlar için evler yapmayı da ihmal etmemiş. Ev ne kelime, bu küçük dostları yağmurdan çamurdan korumak, türlerinin devamını sağlamak için her biri ayrı bir estetik abidesi olan minyatür köşkler, saraylar inşa etmiş…
Genellikle cami, medrese, kütüphane, han, hamam, köprü, türbe gibi taş ve tuğlayla yapılmış tarihi yapıların en görünür kısmında saçakları ve duvarları süsleyen bu minik evler, tabii ki kedilerin ulaşamıyacakları yerlerde konumlandırılmış.
Sevgi ve merhamet medeniyetinin simgesi olan bu küçük sanat eserlerine bir zamanlar İstanbul’un hemen her semtinde rastlamak mümkünmüş. Ancak bunların çoğu bozulup harap olmuş. Günümüze gelebilenler de ne yazık ki bakımsızlıktan yok olmak üzereler. Ecdat estetikte zirveyi bulmuş. Koşar adımlarla estetikten uzaklaşan bizlerse üzerimize düşeni yaparak bu sanat değerlerinden bir an önce kurtulmaya çalışmışız!
Böyle büyük bir medeniyetin mirasçısı olarak, 100- 150 yıl gibi aslında çok kısa sayılabilecek bir zaman içerisinde bu kadar hödükleşebilmek de bir marifet olsa gerek…
Fotoğrafta, Üsküdar Selimiye Camii'nin doğu cephesindeki duvarda yer alan iki kuş köşkünden biri görülüyor. (01/ 02/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 07.12.2009 23:07
Görüntülenme: 4634
İndirilme: 4
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 93.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/125
Buşluk Verisi: F/5.6
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 01.02.2009 16:39:23
Merkez Uzunluğu: 105mm

Powered by DNAsoft