Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bursa şehadet camii
bursa şehadet camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

çifte sultanlar türbesi
çifte sultanlar türbesi

            

Önceki Fotoğraf:
çifte sultanlar türbesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
çifte sultanlar türbesi


çifte sultanlar türbesi
Açıklama: Sünbülefendi Camii’nin sürekli ziyaret edilen yerlerinden biri de Çifte Sultanlar türbesidir. Hz. Hüseyin’in kızları Fatıma ve Sakine’nin burada yattıklarına inanılır… Peygamber torunlarının kabirlerinin, Sümbül Efendi'nin keşfiyle tespit edildiği söylenir… Sümbül Efendi, vefatından sonra çifte sultanların ayak uçlarına; fakat daha alçak bir seviyede defnedilmesini vasiyet etmiş. Fotoğrafta da görüldüğü gibi vasiyeti aynen gerçekleştirilmiş…
Çifte Sultanlar türbesiyle ilgili değişik rivayetler bulunuyor. Bir rivayete göre, Fatıma ve Sakine, Emevi zulmünden dolayı memleketlerini terk etmeye karar verirler. İstanbul’u fethetmek üzere gelen ashab-ı kiram ile birlikte orduya hizmet ederek buraya gelip, kabirlerinin bugünkü bulunduğu yerde ikamet ederler. Dönemin Rum tekfuru bu iki kardeşi, iki oğluna almak ister ve cevap vermeleri için kırk gün mühlet verir. Onlar da bu işe razı olmazlar, bu müddet zarfında canlarını alması için Allah’a yakarırlar. Duaları kabul olur ve kırk gün sonunda vefat ederler. Onlarla beraber bulunan, Hz. Cabir’in eşi Daye Hatun tarafından gaslolunarak bugünkü türbelerinin bulunduğu yere defnedilirler.
Bir başka rivayete göre de Kerbela Savaşı’ndan sonra, bu iki kardeş, esir pazarlarında satılarak Bizans’a kadar gelirler. İslam büyüklerinin kızları olduğu anlaşılınca, buradaki manastıra konulurlar. İmparatorun kızı Katerina onlarla yakından ilgilenip Hıristiyan olmalarını isterken, iki kardeşten etkilenerek, kendisi Müslüman olur ve Sıdıka ismini alır. Hem Daye Hatun hem Katerina yani Sarı Sıdıka, Koca Mustafa Paşa Camii avlusunda, Çifte Sultanlar’ın yakınında medfundur.
Üçüncü rivayete göreyse türbenin yeri gerçek kabir değil makamdır.
Çifte Sultanların yattığı açık türbe, bugünkü haliyle 2. Mahmut tarafından yaptırılmış. Taştan örme kaideye oturan tunçtan zarif parmaklıklar, tepede birleşip kubbe şeklini alıyor. Kubbenin tepe noktasında da “Maşaallah” yazan bir alem bulunuyor.
Osmanlı zamanında çeşitli tarikat mensuplarının katılımıyla her yıl muharrem ayının onunda burada merasimler tertip edilirmiş. Günümüzde de bu gelenek devam ediyor. Muharrem ayının onunda sabahtan itibaren Kocamustafapaşa'ya gelen mü’minler, Çifte Sultanları ziyaret ediyor. Kur'an'lar, mevlitler, kasideler, ilahiler okunuyor, aşûre dağıtılıyor…
(18/ 11/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 14.12.2009 01:02
Görüntülenme: 2878
İndirilme: 0
Oylama: 5.00 (1 Oy(lar))
Dosya boyutu: 101.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/180
Buşluk Verisi: F/7.1
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 18.11.2009 13:18:19
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft