Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

mahmut bey camii
mahmut bey camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

konya kapı camii- ihyaiyye camii
konya kapı camii- ihyaiyye camii

            

Önceki Fotoğraf:
konya kapı camii- ihyaiyye camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
konya kapı camii- ihyaiyye camii


konya kapı camii- ihyaiyye camii
Açıklama: Konya’daki Osmanlı dönemi camilerindendir fakat birkaç defa yenilendiği için pek bir özelliği kalmamış. Özellikle camekânlı kuzey cephesi ve iç mekânıyla son yıllarda yapılan taklit camileri andırıyor.
Sarraflar Çarşısı’ndaki yapı, eskiden Konya’yı kuşatan dış surların buradaki kapısına yakın olduğu için Kapı Camii olarak adlandırılmış. İhyaiyye Camii olarak da biliniyor.
İlk defa Mevlâna Dergâhı Postnişini Hüseyin Çelebi tarafından 1658 yılında yaptırılmış. Bir yangın sonunda harap olunca 1811’de Müftü Esenlerlizâde Seyit Abdurrahman tarafından orijinalinin sağlam malzemelerinden de yararlanılarak yeniden inşa ettirilmiş. Bu cami de 1867’deki büyük yangında tamamen yanarak harap olmuş. Zamanın postnişini olan Mahmut Sadrettin Efendi’nin başkanlığında kurulan komisyonun gayretleri ve halkın yardımıyla 1868’de üçüncü defa yeniden yapılmış.
Kare plânlı caminin duvarları kesme taşlarla örülmüş. Yüksek bir subasman üzerine inşa edildiği için merdivenlerle çıkılıyor. Üç kapısı var. Son cemaat yerinin de bulunduğu kuzey cephesinin altında dükkânlar mevcut.
Caminin üst örtüsü dıştan çatıyla kaplı. İbadet mekânının iç kısmıysa yuvarlak, beyzi yani iç kubbelerle örtülü. Doğu, batı ve kuzeyi üst mahfeli caminin taş mihrabı sonradan fayanslarla kaplanmış.
İçeride tek özgün unsur olan minber ve kürsü de korumak amacıyla (!) sonradan aptal bir yağlıboyayla sıvanmış. (17/ 12/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 28.12.2009 01:51
Görüntülenme: 1377
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 118.4 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/5
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 16.12.2009 16:59:15
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft