Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

karaman boyalı kadı camii- pir ahmet camii
karaman boyalı kadı camii- pir ahmet camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

konya şerafettin camii
konya şerafettin camii

            

Önceki Fotoğraf:
konya şerafettin camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
konya şerafettin camii


konya şerafettin camii
Açıklama: Şehrin en haraketli noktasında, Hükümet Konağı’yla Şemsi Tebrizi Camii arasında bulunan yapı, bir klâsik Osmanlı camisi. Ancak daha önce yerinde bir Selçuklu eseri bulunuyormuş. Adını da o ilk caminin bânisi Şeyh Şerafettin’den almış. 12. Yüzyılda burada bir cami yaptıran Şeyh Şerafettin’in türbesi 1925 yılına kadar burada bulunuyormuş. 1925’te yeşil alan açma gerekçesiyle hödükler tarafından yok edilmiş.
Şeyh Şerafettin’in yaptırdığı ilk cami 1444 yılında Karamanoğlu 2. İbrahim Bey tarafından onarılmış. Aradan geçen iki yüz yıl boyunca çeşitli sebeplerle harap olan cami, 1636’da Konyalı Mehmet Çavuşoğlu Memi Bey tarafından yıktırılarak, yerine bugünkü cami inşa ettirilmiş.
Yeniden yapımında eski caminin taş, tuğla ve çini gibi malzemeleri de kullanılmış.
Şerafettin Camii, en son 2006- 2008 yılları arasında Vakıflar tarafından restore edilmiş. Bu restorasyonda Şeyh Şerafettin Türbesi’nin temelleri ortaya çıkarılmış ve kümbet yeniden yapılmış.
Kesme taş örgülü caminin yedi bölümlü bir son cemaaat yeri var. Taç kapısı kuzeydeki son cemaat yerinde olmak üzere üç kapısı bulunuyor.
İbadet mekânını örten büyük kubbe dört fil ayağı ve altı küçük ayağa oturtulmuş. Mihrap çıkıntısındaki yarım kubbe ve yanlardaki küçük kubbelerle de desteklenmiş.
Caminin tek şerefeli minaresi solda, yan giriş kapısının güney tarafında yer alıyor. Daha önce iki şerefeli olan bu minare defalarca yıkılıp yapılmış. Minarenin altında, cami müstahdemleri için yapılan üç kat halinde küçük odalar var. Minareye çıkılırken bu odalardan geçiliyor.
Kuzeyinde bulunan kubbeli yapı muhtemelen sıbyan mektebiydi. Günümüzde polis noktası olarak kullanılıyor. (17/ 12/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 02.01.2010 21:43
Görüntülenme: 1193
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 182.0 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 250
Oluşturma Tarihi: 17.12.2009 12:43:07
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft