Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

mahmut paşa camii
mahmut paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

konya mevlâna dergâhı ve türbesi
konya mevlâna dergâhı ve türbesi

            

   Sonraki Fotoğraf:
konya mevlâna dergâhı ve türbesi


konya mevlâna dergâhı ve türbesi
Açıklama: Selçuklu başkenti Konya’nın manevi merkezi olan Mevlâna Dergâhı, başta İslâm dünyası olmak üzere bütün dünyanın önde gelen ziyaretgâhlarından biri. Aynı zamanda mevleviliğin de merkezi…
Büyük Türk mütefekkiri ve mutasavvıfı Mevlâna Hazretlerinin Dergâhı, Selçuklu döneminden itibaren değişik yapıların ilâvesiyle bir külliye haline gelmiş. Değişik zamanlarda bu külliyenin bazı birimleri onarılmış, bazıları da yenilenmiş. En son 2009 yılı içinde onarılan dergâhın derviş hücrelerindeki restorasyon çalışması halen devam ediyor.
Mevleviliğin merkezi olan Mevlâna Dergâhı'nın yeri, Selçuklu Sarayı'nın gül bahçesiyken Sultan Alâaddin Keykubad tarafından Mevlânâ'nın babası Sultanü'l-Ulemâ Bahaeddin Veled'e hediye edilmiş. Bahaeddin Veled, 1231 yılında vefat edince, vasiyetine uygun olarak buraya defnedilmiş. Mevlâna’nın da buraya defnedilmesinin ardıdan Karamanoğulları döneminde Mimar Tebrizli Bedrettin “Kubbe-i Hadra” denilen ve bugün Konya’nın simgesi olan yeşil kubbeyi yapmış. Daha sonra Osmanlı döneminde yapılan ilâvelerle büyük bir külliye haline gelen mekân, Cumhuriyet döneminde tekkelerin kapatılmasına kadar dergâh olarak kalmış. 1926 yılında “Konya Asârı Atîka Müzesi” adıyla hizmete açılmış. 1954’te de yeniden düzenlenmiş ve adı da “Mevlâna Müzesi” olmuş.
Günümüzde avlusuyla birlikte 18 bin metrekarelik bir alana sahip olna Mevlâna Dergâhı’nın çekirdeğini Kubbe-i Hadra, semahâne ve mescit oluşturuyor. (16/ 12/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 06.01.2010 23:54
Görüntülenme: 1179
İndirilme: 4
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 105.6 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/320
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 16.12.2009 11:57:56
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft