Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

şah sultan camii- eyüp
şah sultan camii- eyüp
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ali paşa camii
ali paşa camii

            

Önceki Fotoğraf:
ali paşa camii

 
 Sonraki Fotoğraf:
ali paşa camii


ali paşa camii
Açıklama: Cami, Ağa Mescidi ve Yakup Ağa Mescidi olarak da biliniyor. Beyazıt’ta, İstanbul Üniversitesi merkez binası avlusunun güneydoğu kapısının karşısında, Mercan Caddesi ile Fuat Paşa Caddesi’nin kesiştiği köşededir. Banisi, Eskisaray Ağası Yakup Ağa’dır. Yakup Ağa’nın kabri Otakçılar’da Ak Türbe karşısında kendi yaptırdığı mektebin avlusundadır ve mezar taşındaki vefat tarihi 1547’dir. Buradan anlaşılacağı üzere mescit bu tarihten önce yaptırılmış.
Birinci Dünya Savaşı yıllarında Harbiye Nezareti olarak kullanılan şimdiki İstanbul Üniversitesi merkez binası, daha önce Serasker kapısı, çevresindeki geniş avlu da askerin tören ve talim alanıymış. Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılışı yani Vaka-i Hayriye’den önceyse burada “Eskisaray” olarak bilinen büyük ve tarihi bir saray varmış. Eskisaray’da ölenlerin cenaze namazları bu camide kılınırmış. Cami, daha sonra çıkan bir yangında harap olmuş. 1869 tarihinde Sadrazam Ali Paşa tarafından, Sultan Aziz döneminde yapılan camiler üslûbunda fevkâni, (Bulunduğu yerin eğimi ya da çevresindeki yapıların durumu yüzünden, bir alt yapı üzerine oturtulan cami. Alt yapı genellikle dükkânlardan oluşur.) kâgir (Genellikle taş veya tuğladan yapılan cami), sekiz köşeli ve tek kubbeli olarak yeniden ihya edilmiş.
Ali paşa Camii, büyük Mercan yangınında tekrar yanmış ve 37 yıl harap kaldıktan sonra 1949 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarıyla 1953 yılında tamamlanarak ibadete açılmış. Caminin alt katında eskiden sebil olan yerde dört adet dükkan bulunuyor. Melez bir mimarinin eseri olan caminin tek şerefeli ilginç bir minaresi var. (16/ 12/ 2008)
Kelimeler:  
Tarih: 18.01.2010 22:20
Görüntülenme: 1549
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 68.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/200
Buşluk Verisi: F/7.1
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 16.12.2008 14:55:55
Merkez Uzunluğu: 28mm

Powered by DNAsoft