Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

bursa somuncu baba camii- şeyh hamid camii
bursa somuncu baba camii- şeyh hamid camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

fethiye camii
fethiye camii

            

Önceki Fotoğraf:
fethiye camii

 
 

fethiye camii
Açıklama: Fatih Çarşamba’da bulunan yapı, Bizans devrinden kalma Pammakaristos adında bir manastırın kilisesiymiş. Manastır 1292- 1294 yıllarında İmparator 8. Mikhael’in yeğeni Prototostratos Mikhael Glabas Tarkhaniotes tarafından yaptırılmış. Fetihten sonra manastır ve kilise olarak hizmet vermeye devam eden bu yapıyı 1455 yılında Havariun Kilisesi’ne bırakmayı uygun gören patrik tarafından Patrikhane haline getirilmiş. 1586 yılına kadar da bu şekilde kullanılmış. Bu yıllarda Fatih Sultan Mehmed’in de ziyaret ettiği eser, Sultan 3. Murat zamanında alınan Gürcistan ve Azerbaycan’ın fethi anısına “Fethiye” adıyla 1591 tarihinde camiye çevrilmiş.
Kuzeyden güneye olmak üzere beş bölmeden ibaret olan yapı, her bölümü kemerler ve bu kemerleri taşıyan kaba sütunlardan oluşuyor. Şapel ve şapelin narteksinde bulunan iki pencere, diğer kiliseden çevrilmiş camilerde olduğu gibi Osmanlılar zamanında açılmış.
Sultan Abdülmecid tarafından 1845’te tamir ettirilen yapı, 1940’ta da ciddi bir restorasyondan geçirilmiş.
Günümüzde Fethiye’nin ana bölümü müze, minareye yakın olan alçak bölüm de cami olarak kullanılıyor. Bu arada Avrupa Birliği.., insanlığın ortak mirası.., gibi bahanelerle yapıyı tamamen müze haline getirme çabaları sürüyor. (19/11/2008)
Kelimeler:  
Tarih: 21.01.2010 22:05
Görüntülenme: 1214
İndirilme: 1
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 107.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

Powered by DNAsoft