Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

trabzon evi
trabzon evi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

topkapı sarayı- bağdat köşkü
topkapı sarayı- bağdat köşkü

            

Önceki Fotoğraf:
topkapı sarayı- bağdat köşkü

 
 Sonraki Fotoğraf:
topkapı sarayı- bağdat köşkü


topkapı sarayı- bağdat köşkü
Açıklama: Bağdat Köşkü’nün dört eyvanlı han tarzında olan iç mekânı, klâsik bir Osmanlı evi şeklinde. Ancak göz kamaştıran süslemeleriyle imparatorluk ihtişamını gösteriyor.
Kapıdan girilince sağdaki çıkıntıda altın yaldızlı güzel bir ocak bulunuyor... İçinde sedirler yer alan çıkıntılı hücrelerin tavanları, Edirnekâri denilen ve ender bulunan süslemelerle bezeli. Kapılarla pencere kanatları, sedef ve bağa işlemeli. Kemerler ve kubbeye kadar bütün duvarlar 17. yüzyıl çinileriyle kaplı. Alt ve üst pencereler arasındaki Âyete’l Kürsi’li yazı kuşağı, mekânı çepeçevre kuşatıyor.
Sedef işlemeli giriş kapısının üzerinde, “Bu dergâh, Eşhedü enlâ ilâhe illâllah hürmetine daima saadetle açık olsun” yazılı Farsça bir beyitin yer aldığı köşk, Osmanlı döneminde sürekli kullanılan bir mekân oldu… Bir bakıma beyitteki dileğin gereği yerine getirildi…
Hırka-i Saadet Dairesi’nin 18. yüzyıldaki tamiratı sırasında, Mukaddes Emanetler bir müddet burada muhafaza edildi. Zaman zaman meşveret meclislerine ve Meclis-i Vükelâ yani Bakanlar Kurulu toplantılarına ev sahipliği yaptı… Yine uzunca bir süre kitaplık olarak kullanıldı. Bir başka özelliği de, Hırka-i Saadet ziyaretine veya Cülûs Töreni’ne gelen son dönem padişahlarının istirahat mekânı olmasıdır. (28/ 04/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 11.02.2010 23:55
Görüntülenme: 1385
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 124.3 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/50
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 28.04.2009 13:06:02
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft