Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

yeni cami hünkâr kasrı
yeni cami hünkâr kasrı
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

mustafa paşa köşkü
mustafa paşa köşkü

            

   Sonraki Fotoğraf:
mustafa paşa köşkü


mustafa paşa köşkü
Açıklama: Mustafa Paşa Köşkü ya da Merdivenbaşı Kasrı, diğer köşklerden farklı olarak aşağı setteki Lâle Bahçesi’nde bulunuyor. Revan ve Mustafa Paşa köşkleri arasında uzanan Lâle Bahçesi’nde, özellikle Lâle Devri’nde çok çeşit ve renklerde lâleler yetiştirilirmiş. Lâle Devri’nden önce bu bahçenin ismi Sofa olduğu için bu köşk, Sofa Köşkü olarak da biliniyor.
Bânisi hakkında çeşitli rivayetler bulunmakla birlikte, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor.
Topkapı Sarayı’nda; ahşap yapısı, süslemeleri ve çift yönlü cephesiyle türünün tek örneğidir.
Bu köşkü en çok seven padişah, 3. Ahmet olmuş. Hat çalışmalarını Revan Köşkü’nün bahçeye bakan küçük kameriyesinde yapan sultan, Sofa Köşkü’nüyse hemen hemen her durumda kullanmış. Yemeklerini bazen burada yemiş, helva sohbetlerini burada yaptırmış, bahçede spor müsabakası yapan Enderunluları buradan seyretmiş. Hatta devlet işlerini de zaman zaman buradan yürütmüş. Bu mekânda aldığı en mühim kararsa Rusya’ya savaş ilânı olmuş. Osmanlı’nın zaferiyle sonuçlanan bu savaş, Prut Savaşı’dır.
Sultan 1. Abdülhamit ve diğer padişahlara da hizmet eden bu mekân; Ramazanlarda Kur’an okumaları, huzur dersleri, ulema ile görüşmeler ve bahçede yapılan spor müsabakalarının seyri için kullanılmış. (28/ 04/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 12.02.2010 20:04
Görüntülenme: 1514
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 152.8 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/500
Buşluk Verisi: F/9
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 28.04.2009 12:29:57
Merkez Uzunluğu: 35mm

Powered by DNAsoft