Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

sultan yazması levhalar
sultan yazması levhalar
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

topkapı sarayı- adalet kulesi
topkapı sarayı- adalet kulesi

            

Önceki Fotoğraf:
topkapı sarayı- adalet kulesi

 
 Sonraki Fotoğraf:
topkapı sarayı- adalet kulesi


topkapı sarayı- adalet kulesi
Açıklama: Kubbealtı’nda Harem’e bağlı olarak yükselen Adalet Kasrı, diğer adıyla Adalet Kulesi, devletin haşmetini ve adaletini temsil eder. Bu yüzden sarayın en yüksek yapısıdır. İstanbul’un her tarafından görünür. Ayasofya ve Sultanahmet minareleriyle boy ölçüşecek zarafet ve ihtişama sahiptir.
Harem ağalarının geceli gündüzlü nöbet tuttukları bu kule, Fatih döneminde ahşap olarak yapılmış. 17. yüzyıldaki saray yangınından sonra, birçok saray yapısında olduğu gibi, taştan inşa edilmiş. Bugünkü şekliniyse 1820’de Sultan 2. Mahmut zamanında almış.
Adını, Divan’a yaptığı nezaretten alan kule, Osmanlı Devleti’nin adil yapısını ve tutumunu çarpıcı bir biçimde simgeliyor.
Harem içindeki Şadırvanlı Sofa’dan girilen kapısının üzerinde, “Bir saat adaletle hükmetmek, yetmiş sene nafile ibadetten hayırlıdır” Hadis-i Şerif”i yer alıyor. Padişah, Divan-ı Hümâyûn toplantılarını takip ettiği kafesli mahfile bu kapıdan girerdi.
45 metre yüksekliğindeki kule; Haliç, Boğaziçi ve Marmara’yla çok geniş bir manzara imkânı da sunuyor. İstanbul’un en iyi gözlendiği noktalardan biri. Bu yüzden Osmanlı döneminde şehri gözetlemek ve ayaklanmalarda saray çevresini kontrol etmek için de kullanılırdı. Ayrıca padişah vefatlarında; Ayasofya, Fatih, Süleymaniye ve Sultanahmet camileriyle birlikte buradan da selâ okunurdu. (17/ 06/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 15.02.2010 00:46
Görüntülenme: 1795
İndirilme: 0
Oylama: 5.00 (1 Oy(lar))
Dosya boyutu: 108.1 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/640
Buşluk Verisi: F/13
ISO hızı: 320
Oluşturma Tarihi: 17.06.2009 18:11:24
Merkez Uzunluğu: 300mm

Powered by DNAsoft