Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

amasya şirvanlı azeriler camii
amasya şirvanlı azeriler camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

topkapı sarayı- harem/ birinci ahmet has odası
topkapı sarayı- harem/ birinci ahmet has odası

            

Önceki Fotoğraf:
topkapı sarayı- harem/ üçüncü murat has odası

 
 Sonraki Fotoğraf:
topkapı sarayı- harem/ birinci ahmet has odası


topkapı sarayı- harem/ birinci ahmet has odası
Açıklama: 1. Ahmet Has Odası, 3. Murat Has Odası’nın hemen yanında yer alıyor. Sultan 1. Ahmet tarafından, dedesinin yatak odasına bitişik olarak inşa ettirilen mekân, Fil Avlusu’na bakıyor. Padişahın burada bir kitap dolabı yaptırmış olması sebebiyle, yanlış olarak Okuma Odası diye de adlandırılmış. Küçük bir kubbeyle örtülü mekânın duvarları kubbeye kadar çinilerle kaplanmış. Duvarlardaki mermerlerin kapı, pencere ve hücre bulunmayan kısımlarıysa altın yaldızlı hatlarla süslenmiş. Nefis bir çeşme de köşede duvar içine yerleştirilmiş.
Sultanahmet Camii’nin de mimarı olan Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından inşa edilen odanın, pencere ve dolap kapaklarıyla çekmeceleri, sarayın klâsik sedef işçiliğinin en güzel örneklerini gösteriyor.

Odanın bânisi 1. Ahmet, Osmanlı mimari eserlerinin başında gelen Sultanahmet Camii’nin de bânisi… 13 yaşında tahta çıkan ve 28 yaşında vefat eden hükümdar, kardeş katlini önlemek amacıyla, saraydaki saltanat veraset usulünü de değiştirmişti. Eşi, ünlü Kösem Sultan’dır. Sultan 4. Murat, 1. İbrahim ve 2. Osman olmak üzere üç oğlu da padişah oldu. Genç yaşta ölen bu büyük sultanın, Ayasofya’nın tam karşısına zarif bir nazire gibi diktirdiği Sultanahmet Camii, Saray ve Ayasofya’yla birlikte İstanbul’un silüetini oluşturuyor. (05/ 05/ 2009)
Kelimeler:  
Tarih: 22.02.2010 20:49
Görüntülenme: 2168
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 132.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/60.00002400001
Buşluk Verisi: F/4
ISO hızı: 400
Oluşturma Tarihi: 05.05.2009 14:30:34
Merkez Uzunluğu: 10mm

Powered by DNAsoft