Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

ankara hacı bayram camii
ankara hacı bayram camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

cumalıkızık köyü
cumalıkızık köyü

            

Önceki Fotoğraf:
cumalıkızık köyü

 
 Sonraki Fotoğraf:
cumalıkızık köyü


cumalıkızık köyü
Açıklama: Cumalıkızık, Bursa’nın 10 kilometre doğusunda, Uludağ’ın eteklerinde bir Osmanlı vakıf köyü. Osmanlıların Bursa civarına yerleşmeye başladıkları yıllarda kurulmuş. Çevresinde; Fethiyekızık (Fidyekızık), Hamamlıkızık, Dallıkızık, Bayındırkızık, Derekızık ve Değirmenlikızık olmak üzere 6 Kızık köyü daha var. Ancak Osmanlı dönemi kırsal sivil mimarisinin örneklerini günümüze en iyi taşıyan ve en iyi korunan köy burası… Diğerlerinde eski evlerin çoğu yok olmuş, yerlerine de dokuya uymayan yeni evler yapılmış.
Yıldırım Belediyesi sınırları içinde olan Cumalıkızık’ta 270 ev var. Bunların yüzde 60’ında oturuluyor. Geriye kalanların bir kısmı bakımsızlıktan yıkılmış, bir kısmı da gezi evi olarak turizme açılmış.
Yeşil Bursa’nın meyve bahçeleri arasındaki köy, ortasından şırıl şırıl suların aktığı taş sokakları ve 700 yıllık evleri nedeniyle yaz- kış yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri… Bu yüzden tarih kokusuna para kokusu da karışmış... Köy meydanı pazar yeri gibi. Tezgâhlar, yöreye ait yiyecek ve hediyelik eşyalarla dolu. Konaklar ve evlerin bir kısmı, çift kanatlı kapılarla girilen hayat bölümünden itibaren turizme açılmış. Bu otantik yerlerde oturarak yemeğinizi yiyip, büyük bir keyifle çayınızı ve kahvenizi yudumlayabiliyorsunuz. (07/ 03/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 10.03.2010 00:38
Görüntülenme: 1626
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 135.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/80
Buşluk Verisi: F/4.5
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 07.03.2010 12:51:46
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft