Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

eskişehir tiryakizade hasan paşa camii
eskişehir tiryakizade hasan paşa camii
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

ıhlamur kasırları/ merasim köşkü
ıhlamur kasırları/ merasim köşkü

            

Önceki Fotoğraf:
ıhlamur kasırları/ merasim köşkü

 
 Sonraki Fotoğraf:
ıhlamur kasırları/ merasim köşkü


ıhlamur kasırları/ merasim köşkü
Açıklama: Ihlamur Kasrı; Beşiktaş, Yıldız ve Nişantaşı arasındaki vadide yer alıyor. Bu vadi, 18. yüzyılda Hacı Hüseyin Bağları adıyla tanınan bir mesire yeriymiş. Sultan 3. Ahmet döneminde Has Bahçe’ye dönüştürülmüş.
İstanbul’da bir çok kasrın bânisi olan Sultan Abdülmecid, 1849-1855 yılları arasında bu mesire yerine Merasim Köşkü ve Maiyet Köşkü adıyla iki kasrı yaptırmış.
Yüksek duvarlarla çevrili, ağaçlı bir alan içindeki iki yapıdan biri olan Merasim Köşkü, asıl Ihlamur Kasrı'dır. Yüksek bir subasman üzerine tek kattan oluşan dikdörtgen planlı köşk, kesme taştan inşa edilmiş. Törenler için düşünülen ve kullanılan Merasim Köşkü, ön cephesindeki Barok tarzındaki merdiveni, ilginç ve hareketli kabartmalarıyla Anadoluhisarı’ndaki Küçüksu Kasrı’nı andırıyor. Zaten bu dönemde yapılan bütün yapılar birbirine benziyor.
Padişahın maiyeti, kimi zaman da haremi tarafından kullanılan Maiyet Köşkü ise Merasim Köşkü’ne oranla daha küçük ve daha sade.
Cumhuriyet’in kuruluşundan sonra 1966 yılında TBMM Milli Saraylar bünyesinde katılan Ihlamur Kasırları’ndan Merasim Köşkü, bir müze-saray olarak ziyarete açık tutuluyor. Maiyet Köşkü’nde ve bahçenin bir bölümüyse kafeterya hizmeti veriliyor. (14/ 02/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 26.04.2010 20:53
Görüntülenme: 2404
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 126.5 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/125
Buşluk Verisi: F/5.6
ISO hızı: 200
Oluşturma Tarihi: 14.02.2010 16:36:06
Merkez Uzunluğu: 24mm

Powered by DNAsoft