Kayıtlı kullanıcılar
Kullanıcı
Şifre

Beni hatırla


Karışık fotoğraf

şehzade mustafa türbesi
şehzade mustafa türbesi
Yorumlar: 0
Mustafa Cambaz

odunpazarı evleri
odunpazarı evleri

            

Önceki Fotoğraf:
odunpazarı evleri

 
 Sonraki Fotoğraf:
odunpazarı evleri


odunpazarı evleri
Açıklama: Odunpazarı, Eskişehir’in güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuş. Söylenenlere göre burası şehrin ilk yerleşim yeri… Kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli, bitişik düzenli ve cumbalı evleri görülmeye değer… Yaklaşık 300 yıllık Osmanlı sivil mimari örneklerini barındıran kent, Safranbolu, Beypazarı ve Göynük gibi Tarihi ve Kentsel Sit Alanı olarak tescil edilmiş ve korunmaya alınmış.
Odunpazarı Belediyesi, Burhan Sakallı’nın başkanlığında 2005 yılında hayata geçirdiği “Odunpazarı Evlerini Yaşatma Projesi”yle, bakımsızlık ve ilgisizlikten yok olmaya yüz tutmuş bir çok evi yeniden yaşanacak hale getirmiş. 6 mahallede yaklaşık 300 ev Eskişehir’e kazandırılmış.
Geniş saçakları, kapıları, pencereleri, konsolları, tavanları ve dolaplarıyla her biri birer estetik abidesi olan Odunpazarı evleri genelde iki tip. Bazılarının girişleri sokaktan, bahçeleriyse arkada. Bir kısmınaysa bahçeden giriliyor. Yani bahçeler önde…
1, 2 ve 3 katlı olarak inşa edilen evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşuyor. Çok katlı konutlarda zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine ayrılmış. Evlerin ön cephelerindeki iki tarafı pencereli köşe odası, daha büyük ve önemli.
Odalarda genelde pencerelerin önünde oturma sedirleri yer alıyor. Evin en az bir duvarı ahşap işçiliğinin güzel örneklerinden olan dolaplardan oluşuyor.
Katlar arasında hareketliliği sağlayan sofa, evlerin en büyük mekânı. Evlerin çok katlı olanlarında misafirlerin ağırlandığı selamlık odası mevcut. Bu konutlar, harem ve selamlık bölümleriyle çift ev izlenimi veriyor.
Odunpazarı evlerinin hepsinde, ahşap iskele arası tuğla ya da kerpiçle doldurulmuş duvarlar biçiminde “hımış” tekniği uygulanmış. Yüzeyler de bağdadi sıvayla kaplanmış. Evlerin bir kısmında yapı malzemesi olarak moloz taş da kullanılmış. (23/ 05/ 2010)
Kelimeler:  
Tarih: 11.06.2010 01:37
Görüntülenme: 1051
İndirilme: 0
Oylama: 0.00 (0 Oy(lar))
Dosya boyutu: 124.9 KB
Ekleyen: Mustafa Cambaz

EXIF Info
Yapım: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D200
Pozlama Süresi: 1/250
Buşluk Verisi: F/8
ISO hızı: 160
Oluşturma Tarihi: 23.05.2010 14:50:16
Merkez Uzunluğu: 34mm

Powered by DNAsoft